Małe spółki najchętniej typowane na grudzień

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne na listopad okazały się trafione, stąd aż trzech typujących zakończyło miesiąc pod kreską. Czy grudniowe propozycje ekspertów pozwolą zarobić?

Aktualizacja: 02.12.2017 09:24 Publikacja: 02.12.2017 09:11

Małe spółki najchętniej typowane na grudzień

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

GG Parkiet

Wyniki minionego miesiąca pokazały, że nie jest łatwo zarabiać w okresie zmiennej koniunktury na rynku i jak ważna jest odpowiednia selekcja firm w portfelu. Wprawdzie małe spółki zaczęły nieśmiało odrabiać straty, ale jednocześnie posiadaczom akcji dała się we znaki przecena w segmencie dużych przedsiębiorstw, reprezentujących indeks WIG20. Dodatkowych emocji dostarczył miniony sezon publikacji raportów wynikowych za III kwartał. Nie zabrakło zaskoczeń, które zatrzęsły notowaniami niejednej spółki.

Małe spółki wracają do łask

DM BDM

DM BDM

GG Parkiet

Analizując propozycje zgłoszone do grudniowych portfeli, widać, że typujący tym razem swojej szansy szukają przede wszystkim wśród małych spółek z segmentu sWIG80, do których dość ostrożnie podchodzili w poprzednich miesiącach. Korektę w tym segmencie rynku niektórzy z naszych typujących potraktowali jako doskonałą okazję do tańszych zakupów. Ich szczególną uwagę zwróciły przede wszystkim te firmy, które dodatkowo pochwaliły się solidnymi wynikami kwartalnymi.

Jedną z takich okazji mogą być walory Alumetalu, na którego w grudniu postawiło trzech brokerów. – Oczekujemy poprawy marż benchmarkowych oraz coraz większej kontrybucji do wyników nowego zakładu na Węgrzech – uzasadniają swój wybór analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Mocna listopadowa korekta, będąca efektem obaw rynku o plany Facebooka, uatrakcyjniła wycenę LiveChata. Ale argumentów za producentem oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu można znaleźć więcej. – Korzystamy z niskiego kursu akcji, spodziewamy się mocnych przyłączy netto, wyniki za II kwartał roku obrotowego pokazały silną pozycję fundamentalną spółki – wyliczają mocne strony spółki eksperci Haitong Banku.

Do łask typujących wróciło też Monnari, w czym kluczowy udział miały lepsze od spodziewanych rezultaty za III kwartał. Odzieżowa spółka zwróciła uwagę analityków BM BGŻ BNP Paribas. – Za spółka przemawiają spadający kurs USD/PLN, który wspiera marże brutto, niska baza wyników z ubiegłego roku oraz silny bilans – argumentują.

Uwadze naszych ekspertów nie umknęła wynikowa metamorfoza Elektrotimu, który przełamał fatalną passę z poprzednich kwartałów, notując skokową poprawę zysku. Takiej okazji postanowili nie przepuścić eksperci DM BDM. – Wyniki za III kwartał traktujemy jako przełamanie negatywnej tendencji. Akcentujemy atrakcyjną wycenę rynkową. – Wyniki spółki za III kwartał br. oceniamy pozytywnie i traktujemy jako przełamanie negatywnej tendencji. Akcentujemy atrakcyjną wycenę rynkową. Spółka powinna być beneficjentem rosnącego poziomu inwestycji w gospodarce – uważają.

Tradycyjnie wśród propozycji na kolejny miesiąc nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjnymi wskaźnikami wyceny. Tym eksperci tłumaczą pojawienie się w portfelach m.in. Relpolu, Robyga czy Vindexusa.

Duże spółki mniej popularne

DM PKO BP

DM PKO BP

GG Parkiet

Obserwowane w poprzednich miesiącach spore zainteresowanie spółkami z indeksu WIG20 nieco osłabło. Ale i w tym segmencie część ekspertów szuka swojej szansy na zyski. Podobnie jak w przypadku mniejszych firm, eksperci typowali przede wszystkim te spółki, które nie miały ostatnio dobrej passy, dostrzegając w kilku przypadkach szansę na odwrócenie niekorzystnego trendu w notowaniach. Dlatego w kręgu zainteresowań pojawiło się CCC, które znalazło się na celowniku dwóch biur maklerskich. – Korzystamy ze słabości kursu, pogorszenie pogody (opady śniegu, zimno i mokro) powinno wspierać sprzedaż w grudniu – uważają analitycy Haitong Banku. Podobnych przykładów było więcej. Szansę na odwrócenie spadkowej korekty eksperci dostrzegają ponadto w notowaniach JSW, Eurocashu i Orange.

Biorąc pod uwagę reprezentowane w portfelach branże, widać w porównaniu z poprzednimi miesiącami wzrost zainteresowania spółkami przemysłowymi, które na różne sposoby próbują sobie radzić z opresją kosztową wynikającą z droższych surowców i wzrostu kosztów pracowniczych. W dalszym ciągu swoich zwolenników mają firmy z ekspozycją na mocną krajową konsumpcję oraz deweloperzy, korzystający z niemającej końca dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Jednocześnie stosunkowo chętnie pozbywano się papierów banków, realizując przy tym zyski z poprzednich, bardzo udanych miesięcy.

Duże spółki mniej popularne

Haitong Bank

Haitong Bank

GG Parkiet

Miniony miesiąc nie stworzył zbyt wielu okazji do zarobku naszym ekspertom. W efekcie tylko trzy na siedem portfeli fundamentalnych zanotowały w listopadzie dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. To znalazło negatywne przełożenie na uśrednioną stopę zwrotu z wszystkich portfeli – w zakończonym miesiącu wyniosła ona zaledwie 0,6 proc. na plusie.

Noble Securities

Noble Securities

GG Parkiet

Trzeba jednak zauważyć, że był to wynik lepszy od rynku. Szeroki rynek, mierzony indeksem WIG, w tym samym czasie zanotował stratę na poziomie 3,7 proc. Nie wystarczyło to jednak, by pokonać w korespondencyjnym pojedynku analityków technicznych, których listopadowy portfel wypracował 2,2 proc. zysku (podsumowaliśmy go w czwartkowym wydaniu „Parkietu").

BM BGŻ BNP Paribas

BM BGŻ BNP Paribas

GG Parkiet

Biorąc pod uwagę listopadowe wyniki ekspertów od fundamentów, bezkonkurencyjni okazali się analitycy DM BDM, którym udało się wypracować 4,2-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili specjalistów z Haitong Banku, których portfel zarobił 4 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z DM PKO BP, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 3,9 proc.

 

Raiffeisen

Raiffeisen

GG Parkiet

Po 11 miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Dzięki najlepszemu wynikowi w listopadzie na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM, którzy mogą się pochwalić imponującą stopą zwrotu na poziomie ponad 103 proc. Z kolei portfel wicelidera, DM PKO BP, jest o ponad 33 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Na trzecią pozycję awansowali specjaliści z Haitong Banku, którzy są prawie 27 proc. na plusie. Łącznie od początku 2017 roku fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 31,7 proc. Dla porównania: indeks WIG zyskał w tym czasie 20,7 proc.

Millennium DM

Millennium DM

GG Parkiet

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- PA Nova | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Elektrotim | Wyniki za III kwartał traktujemy jako przełamanie negatywnej tendencji. Akcentujemy atrakcyjną wycenę rynkową.

- Relpol | Liczymy na poprawę wyników w kolejnych kwartałach, gdyż Relpol powinien być beneficjentem rosnącego poziomu inwestycji w gospodarce. Akcentujemy atrakcyjną wycenę rynkową (EV/EBITDA'17 = ok. 5 x) na rosnącej ścieżce wynikowej. Spółka nie jest zadłużona i co rok płaci dywidendę.

- Trakcja | Kurs spadł do poziomów z 2013 roku. Zwracamy uwagę, że spółka jest dobrze przygotowana sprzętowo do realizacji przyszłych inwestycji w Polsce. Liczymy na mocne wyniki w kolejnych okresach.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Kęty, Kruk, Millennium | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

- Mangata | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CCC | Liczymy na udaną sprzedażowo końcówkę roku.

- JSW | Przecenę akcji spółki traktujemy jako potencjalną okazję do kupna.

- Orange | Spółka zaprezentowała solidne wyniki za III kwartał 2017 r. Dostrzegamy szansę na ustabilizowanie wyników w kolejnych okresach.

- Rawlplug | Działania zarządu na rzecz poprawy rentowności przynoszą zamierzone efekty. Liczymy na dalszą poprawę marż w kolejnych okresach.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Bytom, Cognor, Play | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CCC | Korzystamy ze słabości kursu, pogorszenie pogody (opady śniegu, zimno i mokro) powinny wspierać sprzedaż w grudniu.

- Echo Investment | Spodziewamy się w krótkim terminie upłynnienia pozostałego udziału w EPP oraz przeznaczenia znacznej części środków uwolnionych z tego tytułu na ponadnormatywną dywidendę.

- LiveChat | Korzystamy z niskiego kursu akcji, spodziewamy się mocnych przyłączy netto, wyniki za II kwartał roku obrotowego pokazały silną pozycję fundamentalną spółki.

- PCC Rokita | Wsparciem rosnące ceny sody kaustycznej.

Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Elemental Holding, Kruk, Marvipol, Medicalgorithmics | Realizacja zysków.

- LiveChat | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Amica | Dobre zatowarowanie przed kluczowym IV kwartałem 2017 r. i sygnały umocnienia GBP.

- BBI Development (0,48) | Dewaluowanie atrakcyjnych projektów komercyjnych będzie wspierało wycenę (C/WK = 0,3).

- Eurocash | Nadmierna przecena w relacji do fundamentów.

- Robyg | Za spółką przemawiają bardzo atrakcyjne mnożniki wyceny, tj. C/WK'18 = 1,2 i C/Z18 = 5,9.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Lentex, Pfleiderer | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Ailleron | Dominującym segmentem spółki jest fintech, który ma dobre perspektywy rozwoju w 2018 roku.

- Vindexus | Za spółką przemawiają: planowana ekspansja za granicę, wzrost dywidendy, niska wycena na wskaźnikach.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- IzoBlok, PCC Rokita, Wielton | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Apator | Liczymy na poprawę wyników od IV kwartału 2017 r., ryzyka są już ujęte w wycenie rynkowej.

- Sonel | Odwrócenie negatywnych tendencji od IV kwartału br. (wzrost zamówień, niższe koszty ekspansji zagranicznej) i powrót do zysków z lat poprzednich od 2018 r.

- TIM | Zakładamy poprawę wyników od 2018 r. (koniunktura w branży budowlanej sprzyja zwyżkom w TIM-ie, spółka logistyczna osiągnie próg rentowności dzięki kontraktom zewnętrznym).

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- AmRest | Rezygnujemy z uwagi na zmianę składu portfela w kierunku sWIG80.

- Famur, Robyg | Realizacja zlecenia stop loss.

- PKO BP | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal (46)* | Oczekujemy poprawy marż benchmarkowych oraz coraz większej wagi wyników zakładu na Węgrzech.

- Asbis (2,60) | Koniunktura wspiera odbicie na rynkach WNP, niska wycena.

- Atal (36)| Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do sektora deweloperskiego.

- Auto Partner (4,40) | Utrzymujące się ponad 30-proc. dynamiki sprzedaży, przy potencjale poprawy marż po inwestycjach w nowe filie i logistykę, stanowią o długoterminowym potencjale spółki.

- Monnari (6,95) | Spadający kurs USD/PLN wspiera marże brutto, niska baza wyników z ubiegłego roku, silny bilans.

*poziomy cenowe zleceń stop loss

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek.

Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje wg kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wcześniejszych wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty