Wrześniowa zadyszka, teraz nadzieja w „średniakach”

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne na wrzesień okazały się trafione, stąd aż czterech brokerów zakończyło miesiąc pod kreską. Czy październikowe propozycje ekspertów pozwolą zarobić?

Publikacja: 04.10.2017 13:04

Wrześniowa zadyszka, teraz nadzieja w „średniakach”

Foto: Fotolia

Wyniki zakończonego miesiąca pokazały, że o zyski było trudniej niż w lipcu i sierpniu. Mniejsze spółki w dalszym ciągu pozostawały w odwrocie, a co gorsza, w ostatnich tygodniach segment dużych firm złapał zadyszkę. Część spółek, które do tej pory były główną siłą napędową portfeli, w ostatnim czasie wytraciło impet, a inne pogłębiły korektę. Dlatego w składach portfeli na kolejny miesiąc pojawiło się sporo nowych propozycji.

Selekcja sposobem na zyski

Mimo że średnie i małe spółki w ostatnich miesiącach głównie zawodzą, eksperci od fundamentów nie tracą wiary. Ich taktyką jest przede wszystkim odpowiednia selekcja firm w tym segmencie. Analizując propozycje zgłoszone do październikowych portfeli, widać, że swojej szansy szukają przede wszystkim wśród „średniaków" z segmentu mWIG40, które radzą sobie lepiej niż firmy z sWIG80 i mogą się pochwalić przyzwoitą płynnością obrotu, czego nie można powiedzieć o wielu małych spółkach.

Korektę w segmencie średnich firm niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do tańszych zakupów. Jedną z takich okazji może być Kruk, na którego postawiło trzech brokerów (z czego w dwóch portfelach znalazł się jako nowa spółka). – Wykorzystujemy ostatnią przecenę, naszym zdaniem pozytywne perspektywy wynikowe na 2018 r. powinny stopniowo poprawiać sentyment – argumentują eksperci jednego z biur.

Papiery PKP Cargo też znalazły się na celowniku trzech biur maklerskich, które mocno liczą na zakończenie korekty w notowaniach przewoźnika. I mają ku temu podstawy. – Uważamy, że ostatnia korekta kursu była nieuzasadniona z fundamentalnego punktu widzenia, widzimy obecny poziom ceny jako atrakcyjny punkt wejścia – wyjaśniają swój wybór analitycy Haitong Banku.

Do łask powrócił Stalprodukt, obecny w dwóch portfelach. Za producentem wyrobów stalowych przemawiają czynniki fundamentalne – oczekiwana poprawa na rynku blachy elektrolitycznej w II półroczu i dobra sytuacja na rynku cynku.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też akcje Alumetalu, gdzie poprawy spodziewa się dwóch brokerów. We wrześniu przemysłową spółkę do portfela dołączyli analitycy DM PKO BP, uzasadniając wybór stabilizacją marż na wyższych poziomach dzięki sprzyjającej sytuacji rynkowej.

Z pozostałych średnich spółek z indeksu mWIG40 uwagę ekspertów zwróciły Benefit Systems, Famur, Kęty i Medicalgorithmics.

Spółki z WIG20 mniej atrakcyjne

Warto zauważyć, że nasi eksperci szukają też możliwości zarobku w segmencie dużych firm, ale firmy z indeksu WIG20 wciąż stanowią mniejszość w portfelach. W dodatku, w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, chętniej pozbywali się ich papierów z portfela, niż je typowali z myślą o zyskach w kolejnym miesiącu.

Po dłuższym okresie nieobecności w portfelach eksperci znów widzą potencjał w papierach Orange. Nie bez znaczenia jest fakt, że wycenę telekomu uatrakcyjniła wrześniowa korekta, która ściągnęła w dół notowania o blisko 12 proc. Zdaniem analityków Raiffeisena, którzy włączyli spółkę do październikowego portfela, obecne duże dyskonto w wycenie do konkurencyjnego Playa jest nieuzasadnione.

Mocną pozycję ma też Alior Bank, wciąż obecny w trzech portfelach. Eksperci nie spieszą się z realizacją zysków po ostatnich zwyżkach, licząc najwyraźniej na podtrzymanie dobrej passy w notowaniach. Bank ten jest jednym z szybciej rozwijających się podmiotów w sektorze i nie posiada ryzykownych kredytów frankowych. Coraz lepiej powinny też być widoczne efekty synergii po przejęciu przez Aliora Banku BPH.

Na zainteresowanie w dalszym ciągu może liczyć Eurocash, na którego konsekwentnie stawia dwóch ekspertów. Co istotne, niedawno spółka poinformowała o przejęciu sieci supermarketów Mila, co ma pozwolić firmie umocnić pozycję w segmencie handlu detalicznego.

Część dużych firm we wrześniu rozczarowała, stąd nie znalazło się dla nich miejsce w portfelu na kolejny miesiąc. Z łask brokerów wypadły walory Asseco Poland, CCC, Cyfrowego Polsatu i KGHM. Jednocześnie wciąż stawiają, oprócz wcześniej wymienionych, na Lotos i Pekao.

Lider ucieka

Osłabienie koniunktury na krajowym rynku akcji sprawiło, że w minionym miesiącu portfele naszych ekspertów radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Małe i średnie spółki pozostawały w odwrocie, a co gorsza, w ostatnich tygodniach segment dużych firm rozpoczął korektę. W efekcie tylko trzy na siedem portfeli fundamentalnych zanotowały we wrześniu dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Odbiło się to negatywnie na uśrednionej stopie zwrotu z wszystkich portfeli – w minionym miesiącu była ona 0,4 proc. na minusie Trzeba jednak zauważyć, że było to wynik nieznacznie lepszy od rynku. Szeroki rynek mierzony indeksem WIG w tym samym czasie zanotował stratę na poziomie 1 proc. Tym razem nie udało się pokonać analityków technicznych, których wrześniowy portfel wypracował 1,6 proc. zysku (podsumowaliśmy go we wtorkowym wydaniu „Parkietu").

Biorąc pod uwagę wrześniowe wyniki ekspertów od fundamentów bezkonkurencyjni okazali się analitycy DM BDM, którym udało się wypracować 4,8-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków Millennium, których portfel zarobił 2,9 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z BM Banku BNP BGŻ Paribas, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 0,2 proc.

Po trzech kwartałach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Dzięki najlepszemu wynikowi we wrześniu na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM, którzy mogą się pochwalić imponującą stopą zwrotu na poziomie ponad 78 proc. Z kolei portfel wicelidera, DM PKO BP, jest o prawie 30 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Na trzecią pozycję awansowali specjaliści z Millennium DM, którzy są prawie 27 proc. na plusie. Łącznie od początku 2017 roku fundamentalne portfele „Parkietu" wypracowały średnią dodatnią stopę zwrotu na poziomie 29,9 proc. Dla porównania: indeks WIG zyskał w tym czasie 24,2 proc.

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora, Patentus | Zmiana struktury portfela.

- Orange | Realizacja zlecenia stop loss (5,67).

- Tesgas | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Orange | Ponownie dodajemy spółkę do portfela.

- PA Nova | Tani deweloper. Doceniamy wzrost wyników spółki. Dodatkowo zarząd w ostatnich wywiadach wskazał również na możliwość sprzedaży jednej z posiadanych galerii.

- Pragma Inkaso | Doceniamy jakościowe zmiany organiczne, jakie trwają w grupie, i wprowadzenie nowych usług. Liczymy na znaczącą poprawę rezultatów.

- Pragma Faktoring | Akcentujemy poprawę wyników oraz wartość posiadanego udziału w fintechowym podmiocie LeaseLink.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco SEE, CCC, KGHM, PA Nova, PCM | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal | Zakładamy stabilizację marż dzięki sprzyjającej sytuacji rynkowej.

- Benefit Systems | Doceniamy dynamiczny rozwój biznesu spółki, napędzanego przez rosnący rynek kart sportowych.

- Famur | Ożywienie w inwestycjach firm górniczych. Konsolidacja z Kopeksem umożliwi ekspansję na rynkach międzynarodowych.

- Kęty| Pozytywnie wyróżniająca się spółka przemysłowa, systematycznie poprawiająca wyniki.

- MOL | Oczekujemy kontynuacji poprawy wyników koncernu.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora, Cyfrowy Polsat, Inter Cars | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- PKP Cargo | Uważamy, że ostatnia korekta kursu była nieuzasadniona z fundamentalnego punktu widzenia, widzimy obecny poziom ceny jako atrakcyjny punkt wejścia.

Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asseco Poland, JSW | Brak potencjału do poprawy notowań w krótkim terminie.

- KGHM | Realizacja zlecenia stop loss (114,90).

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Elemental Holding | Pozytywne perspektywy dla surowców i oczekiwany wzrost skali przez otwarcie zakładu w Bydgoszczy.

- KGHM | Ponownie dodajemy spółkę do portfela. Faza cyklu rotacji aktywów sprzyjająca KGHM.

- Kruk | Silny konsument (wzrost wynagrodzeń) sprzyja spłacalności.

- Orange Polska | Duże dyskonto do Playa wydaje się nieuzasadnione, oczekiwany wzrost wolnych przepływów gotówkowych (FCF), cięcie kosztów.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- LC Corp | Ustępuje miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Idea Bank | Najniżej wyceniany bank w sektorze.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ

- Aplisens, Torpol | Ustępują miejsca innymi ciekawym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- PKP Cargo | Rosnące wolumeny przewozów, oczekiwane podwyżki cen frachtów jako odpowiedź na szybko rosnący popyt na rynku (zapowiadany import węgla i dynamicznie rosnące przewozy kruszyw), podwyżki kosztów pracy uwzględnione w kursie.

- Stalprodukt | Oczekiwana poprawa na rynku blachy elektrolitycznej w II połowie roku i dobra sytuacja na rynku cynku.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Benefit Systems | Realizacja zlecenia stop loss (950).

- PKP Cargo | Realizacja zlecenia stop loss (56).

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Kruk (274*) | Wykorzystujemy ostatnią przecenę, naszym zdaniem pozytywne perspektywy wynikowe na 2018 r. powinny stopniowo poprawiać sentyment.

- Medicalgorithmics (237) | Wykorzystujemy ostatnią przecenę, oczekujemy znaczącej poprawy wyników w II półroczu 2017 r. z uwagi na zakończenie procesu przejmowania klientów AMI oraz przeprowadzone działania marketingowe.

* poziomy cenowe zleceń stop loss

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wypracowanych wcześniej wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty