Małe spółki skusiły brokerów atrakcyjnymi wycenami

Wytypowane przed miesiącem przez ekspertów spółki przyniosły sowite zyski. Czy ich propozycje do lutowych portfeli pozwolą na podtrzymanie dobrej passy?

Publikacja: 02.02.2018 12:00

Przed miesiącem wystartowała szósta edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu". Do rywalizacji w 2018 roku przystąpiło sześciu brokerów, typując giełdowe spółki z mocnymi fundamentami, które mają zapewnić zyski ich portfelom. Czas na pierwsze tegoroczne podsumowanie wypracowanych wyników.

Obiecujący początek 2018 roku

Początek roku okazał się bardzo udany dla posiadaczy akcji z warszawskiego parkietu. Zakończony miesiąc przyniósł odbicie krajowych indeksów, w efekcie czego WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów. Co istotne, do łask wróciły mniejsze spółki, które przez większą część 2017 roku inwestorzy omijali szerokim łukiem. Większość biur maklerskich biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystała sprzyjającą koniunkturę, wypracowując efektowne dodatnie stopy zwrotu. Nasi uczestnicy po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zostawiając w tyle szeroki rynek. Uśredniony wynik z wszystkich portfeli fundamentalnych w zakończonym miesiącu wyniósł 4,4 proc. na plusie, podczas gdy indeks WIG zyskał 3,6 proc. Rezultat ten zapewne byłby jeszcze lepszy, gdyby nie pogorszenie nastrojów na rynku w samej końcówce miesiąca. Styczniowy wynik okazał się również lepszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w czwartkowym wydaniu „Parkietu". Eksperci od analizy wykresów zarobili jedynie 1,6 proc.

W styczniu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków DM BDM. Styczeń zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując 12-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków BM BGŻ BNP Paribas i Noble Securities, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 5,4 i 4,8 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, przy czym dwóm brokerom nie udało się pokonać rynku.

Małe spółki na celowniku

Analizując propozycje zgłoszone do lutowych portfeli, widać, że typujący tym razem swojej szansy szukają przede wszystkim wśród małych spółek z segmentu sWIG80, do których dość ostrożnie podchodzili w poprzednich miesiącach. Korektę w tym segmencie niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do tańszych zakupów. Jedną z takich okazji może być Agora, na którą w tym miesiącu postawiło aż trzech brokerów. – Zbyt mocno przeceniona, spodziewamy się dobrych wyników IV kwartału 2017 r. wspieranych ponownie przez segment kinowy – argumentują analitycy Haitong Banku.

Szanse na trwałe odbicie notowań eksperci dostrzegli też w przypadku papierów Trakcji, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy straciły na wartości ponad 50 proc. W lutym stawia na nią dwóch brokerów. – Spółka jest dobrze przygotowana sprzętowo do realizacji inwestycji i raczej nie podchodziła agresywnie do zdobywania kontraktów kolejowych. To jeden z naszych faworytów w obszarze budowlanki – przekonują analitycy DM BDM.

Na celowniku znalazł się też Stalprodukt, na którego stawia łącznie dwóch brokerów. W lutym przemysłową spółkę do portfela dołączyli analitycy Haitong Banku, argumentując to bardzo dobrymi perspektywami segmentu cynku wynikającymi ze sprzyjającej sytuacji na rynku tego metalu.

Duże spółki w odstawce

Jednocześnie eksperci kolejny miesiąc z rzędu unikali inwestycji w papiery dużych spółek z WIG20. Ich ostrożność względem tego sektora wynika z nie najlepszych perspektyw dotyczących poprawy wyników i stosunkowo już wysokich wycen. Jednak brokerzy nie rezygnują całkowicie z zarabiania w tym segmencie. Ich faworytem są walory Pekao, które znalazły się aż w trzech portfelach. Bank ten w niewielkim stopniu skorzystał z hossy dużych spółek, ale zdaniem ekspertów ma spore szanse, by to nadrobić. – Za bankiem przemawiają pozytywne nastawienie rynku do sektora, wysoka dywidenda i wyraźniejsza poprawa wyników w kolejnych kwartałach – wskazują analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Po fatalnym 2017 roku do łask powrócił Eurocash, obecny w dwóch portfelach. Głównym atutem tego hurtownika jest niska wycena, która zdaniem ekspertów nie ma uzasadnienia w fundamentach.

Wyniki w centrum uwagi

Czym kierowali się eksperci, wybierając spółki do portfeli? Najczęściej były to optymistyczne oczekiwania związane z zakładaną poprawą ich wyników finansowych. Nasi typujący wychodzą z założenia, że to pozytywnie przełoży się na notowania giełdowe. Zwłaszcza że oczekiwania te już niebawem zostaną zweryfikowane – na GPW ruszył właśnie sezon publikacji wyników za IV kwartał 2017 r. Nie bez znaczenia pozostają długoterminowe perspektywy na cały 2018 rok.

Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca utrzymujące się zainteresowanie spółkami przemysłowymi, za którymi przemawiają niskie wyceny, będące efektem korekty z 2017 r., i perspektywa poprawy wyników. W tym segmencie warto jednak postawić na selekcję, bo firmy różnie sobie radzą z presją kosztową będącą efektem droższych surowców i rosnących kosztów pracowniczych. Większym zainteresowaniem cieszą się również spółki budowlane, które w ostatnim czasie pozyskały sporo nowych kontraktów (Trakcja, Torpol, Elektrotim). Swoich zwolenników cały czas mają również podmioty z ekspozycją na rosnącą konsumpcję (Agora, Auto Partner, Dino Polska, Eurocash). Wśród banków eksperci postawili na selekcję (Alior i Pekao), ponieważ papiery części przedstawicieli tego sektora są już stosunkowo drogie.

[email protected]

Papiery restauracyjnej spółki były najlepszą inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie styczniowych portfeli. W ciągu minionego miesiąca można było na nich zarobić ponad 26 proc. Wzmożony popyt na akcje miał w dużej mierze związek z pozytywnymi informacjami ze spółki. Rynek zapewne liczy, że już niebawem uda się jej przejąć udziały w sieci burgerowni Bobby Burger.

Z kolei najsłabszą pozycją w składzie styczniowych portfeli okazały się walory PGS Software. W minionym miesiącu notowania informatycznej spółki nieoczekiwanie zjechały w dół o ponad 15 proc. Negatywny wpływ na notowania wywarł słabnący dolar amerykański. Znaczącą część przychodów spółka osiąga bowiem w tej walucie.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu dla każdej ze spółek.

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wcześniejszych wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Mex Polska, Orange | Zmiana struktury portfela.

- Tesgas | Zmiana ekspozycji na budowlankę.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Elektrotim | Spółka powinna być beneficjentem rosnącego poziomu inwestycji w gospodarce. Atrakcyjna wycena rynkowa.

- Masterpharm | Pozytywne perspektywy mogą przełożyć się na mocniejszą odbudowę wyników już od początku 2018 roku.

- Patentus | Spółka pozyskała nowe kontrakty. Tym samym 2018 r. może przynieść dynamiczną poprawę EBITDA.

- Trakcja| Spółka jest dobrze przygotowana sprzętowo do realizacji inwestycji i raczej nie podchodziła agresywnie do zdobywania kontraktów kolejowych. Jeden z naszych faworytów w obszarze budowlanki.

DM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Asbis | Realizacja zysków.

- Atal | Brak zakładanego wzrostu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Agora (12*) | Spółka po mocnej przecenie notowana z dużym dyskontem do sektora z ekspozycją na konsumenta (kina) przy oczekiwanym odbiciu rynku reklamy.

- Pekao (128) | Za bankiem przemawiają pozytywne nastawienie rynku do sektora, wysoka dywidenda, wyraźniejsza poprawa wyników w kolejnych kwartałach.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Comarch, JSW | Zmiana struktury portfela.

- Echo Investment, Wirtualna Polska| Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Agora | Zbyt mocno przeceniona, spodziewamy się dobrych wyników IV kwartału 2017 r. wspieranych ponownie przez segment kinowy.

- Eurocash (25) | Ostatnią przecenę akcji spółki postrzegamy jako okazję.

- Play | Wysoka dywidenda, zbyt mocno przeceniony papier.

- Stalprodukt | Za spółką przemawiają bardzo dobre perspektywy segmentu cynku.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Forte | Inne spółki w krótkim terminie oceniamy atrakcyjniej.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Agora | Spółka wyróżnia się niskim wskaźnikiem EV/EBITDA na tle europejskiego sektora (5,3x vs. ~11x), byczy układ techniczny na wykresie.

- Arctic Paper | Rosnący spread na celulozie (iglasta – liściasta) sprzyja grupie oraz silniejsze EUR vs. USD

- Korporacja KGL | Atrakcyjny wskaźnik C/Z'18 = 8,4x, wzrost przychodów o 18 proc. rok do roku w 2017 r. i mocny segment produkcyjny.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Śnieżka, Vindexus | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Maxcom | Atrakcyjne wskaźniki wyceny oraz status spółki dywidendowej.

- PBKM | Za inwestycją w akcje spółki przemawiają rekordowe wyniki finansowe, atrakcyjna dywidenda oraz planowane akwizycje.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alumetal, Amica | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Aplisens | Zwracamy uwagę na niską bazę wyników, ożywienie w inwestycjach i wysoki poziom zamówień.

- Polenergia | Za spółką przemawiają niska baza wyników, wzrost cen zielonych certyfikatów, sprzyjające warunki pogodowe (wietrzna pogoda).

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty