Oszczędzanie

Polacy nie potrafią oszczędzać

Wraz z rosnącymi dochodami Polaków, coraz mniejsza ich część przeznaczana jest na wydatki
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Obecnie około 20 proc. budżetu domowego pozostaje w portfelach rodaków. Społeczeństwo ma więc coraz większą swobodę w rozporządzaniu środkami – wynika z dorocznych badań „Postawy Polaków wobec finansów" zrealizowanych przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy i Fundację Think!

W ciągu ostatnich dziesięciu lat podwoiła się liczba oszczędzających regularnie. Wzrósł również odsetek osób zamożnych. – Polacy mają potencjał do odkładania, ale jeszcze nie wiedzą jak to robić. Wiele osób deklaruje, że inwestuje intuicyjnie i liczy wyłącznie na łut szczęścia. Wciąż jednak brakuje im wiedzy finansowej więc czujemy się w obowiązku, by edukować klientów – mówi Jacek Taraśkiewicz, Szef Pionu Zarządzania Produktami Detalicznymi, Usługami Maklerskimi, Segmentami i Siecią Oddziałów w Citi Handlowy.

Jak przyznają respondenci badania, wiedzę o oszczędzaniu i inwestowaniu pozyskują coraz częściej z instytucji finansowych – z broszur informacyjnych, czy w toku rozmowy z doradcą bankowym. W ciągu dekady odsetek takich osób wzrósł z 17 proc. do 46 proc.

Wciąż jednak duża liczba osób nie inwestuje w produkty finansowe, a tym bardziej nie myśli o zabezpieczeniu swojej przyszłości na emeryturze. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób, które deklarują, że oszczędzają na emeryturę spadł z 21 proc. do 8 proc. Jak podkreślał Jacek Taraśkiewicz – to wynik sezonowości. Szum medialny wokół emerytur powoduje cykliczne zmiany w podejściu Polaków do tematu oszczędzania. Kiedy wiek emerytalny był podniesiony, Polacy częściej myśleli o samodzielnym odkładaniu środków na przyszłość. Teraz, kiedy ten wiek ponownie obniżono, ich entuzjazm do oszczędzania zmalał.

Rodacy nie są przyzwyczajeni do regularności - odkładają wolne środki głównie na zasadzie tzw. „ oszczędzania resztowego". Na konto oszczędności trafia więc tylko to, co zostanie na koniec miesiąca.

W życiu codziennym o finansach najwięcej rozmawia się w domu. Do takich dyskusji najczęściej dochodzi w rodzinach posiadających dzieci, które skrupulatnie planują swoje budżety. O oszczędzaniu i inwestowaniu rozmawiają głównie pracujące kobiety w wieku powyżej 40 lat, których gospodarstwo domowe przynosi dochody powyżej 5 tys. zł. miesięcznie.

Badanie „Postawy Polaków wobec finansów" powstaje od 2008 roku. Jego celem jest poznanie postaw Polaków w wieku od 15 do 75 lat względem planowania i kontrolowania budżetu domowego, oszczędzania oraz inwestowania.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły