Obligacje

Zatrzęsienie publicznych emisji obligacji w 2018 roku

O środki inwestorów indywidualnych z emisji na podstawie prospektów może się starać 15 emitentów, których programy warte są 4,93 mld złotych.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Blisko pięć miliardów złotych to maksymalna wartość emisji publicznych, o których dziś wiadomo, że mogą zostać przeprowadzone na podstawie aktualnie ważnych prospektów emisyjnych lub będą mogły zostać przeprowadzone po zatwierdzeniu prospektów emisyjnych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przy czym nie wszystkie zadeklarowane programy emisji publicznych przybrały już formę dokumentu złożonego w Komisji.

Przed rokiem o tej porze wartość ważnych i oczekiwanych programów sięgała 4,4 mld zł.

Naturalnie nie wszystkie programy faktycznie będą realizowane w pełnej wysokości. Przed rokiem szacowaliśmy, że emitenci będą ubiegać się o 2,3 mld zł, a ostatecznie wartość ofert wyniosła 1,85 mld zł. W 2018 r. spodziewana wartość emisji to 2 mld zł, ale każdy wynik lepszy niż ten z 2017 r. oznaczałby ustanowienie nowego rekordu.

Najwięksi gracze

U progu 2018 r. największym programem dysponuje Alior Bank, który z programu wartego 1,2 mld zł pozyskał dotąd 150 mln zł. Na podstawie prospektu Alior może emitować zarówno obligacje zwykłe jak i podporządkowane, ale po ostatniej emisji przedstawiciele banku zadeklarowali, że emisji podporządkowanych papierów nie przewidują. Z kolei publiczne emisje zwykłych obligacji banków to na naszym rynku rzadkość – dotąd tylko Getin Noble Bank przeprowadził taką ofertę, wartą 40 mln zł. W obliczu nadpłynności sektora wartość emisji zwykłych obligacji Alior Banku jest zagadką – równie dobrze może to być zero złotych, jak i kilkaset milionów.

Drugim co do wielkości programem dysponuje GNB (750 mln zł), ale ten prospekt nie został jeszcze zatwierdzony i dotyczy tylko obligacji podporządkowanych, co oznacza, że nominał pojedynczej obligacji nie będzie niższy niż 400 tys. zł. Trudno więc taką ofertę nazwać skierowaną do drobnych inwestorów.

600 mln zł może natomiast pozyskać PKN Orlen i akurat w tym wypadku plany te są jak najbardziej możliwe do zrealizowania, a prawdopodobieństwo emisji wzrośnie, jeśli wezwanie Orlenu na papiery Unipetrolu zakończy się sukcesem (koncern zaangażuje w przejęcie nawet 4 mld zł).

Windykatorzy i deweloperzy

Najciekawiej przedstawia się perspektywa rywalizacji spółek windykacyjnych – aż cztery z nich mogą ubiegać się o środki inwestorów. Ta rywalizacja już odbiła się na wynikach emisji najpierw Bestu, który pozyskał 93 proc. z zakładanych 60 mln zł, a później Kredyt Inkaso, które uplasowało mniej niż połowę emisji wartej 30 mln zł. Na rynku wtórnym można aktualnie kupić emisje publiczne GetBacku z 2017 r. z marżą 4,7–5 pkt proc. ponad WIBOR, a obligacje Bestu zapadające w latach 2021–2022 osiągają 4 pkt proc. marży. W obu przypadkach to sporo powyżej warunków proponowanych w ostatnich emisjach publicznych.

Do rywalizacji o względy inwestorów staną też Echo Investment i Ghelamco – deweloperzy, dla których kluczową częścią biznesu jest budowa i sprzedaż powierzchni biurowej, przy czym Echo korzysta też na hossie mieszkaniowej. W ich wypadku warunki emisji prawdopodobnie będą bliskie proponowanym w ostatnich ofertach (patrz tabelka).

Wewnętrzna walka

O środki inwestorów zabiegać będą także spółki z grupy PCC oraz powiązane bezpośrednio MCI Capital i MCI.PrivateVentures.

W przypadku emisji PCC tradycyjnie oferowane jest stałe oprocentowanie, czemu sprzyjały wcześniejsze uwarunkowania rynkowe (spadające stopy procentowe oraz ich utrzymywanie na niskim poziomie). Rosnąca inflacja może zaważyć na popularności ofert tego typu, ale jak dotąd nic takiego się nie dzieje. Przeciwnie – w grudniowej emisji PCC Rokita pozyskał 30 mln zł (największa jak dotąd emisja), a zapisy zostały zredukowane o ponad 50 proc. Dobrym pomysłem okazało się rozbudowanie konsorcjum oferujących i zapewne ten model dystrybucji będzie jeszcze wykorzystywany zarówno przez Rokitę, jak i przez Exol.

Ciekawie zapowiada się „rywalizacja" MCI.Capital i zarządzanego przez niego funduszu MCI.PV. FIZ uplasował dotąd dwie emisje, oferując 3,5 pkt proc. marży, ale na Catalyst wyceniane są z marżą 4 pkt proc. MCI Capital wyceniany jest znacznie lepiej (3,3–3,7 pkt proc. marży), choć teoretycznie to obligacje MCI.PV niosą niższe ryzyko. Pogodzenie oczekiwań inwestorów sugerowanych przez rynek wtórny z logiką pierwszeństwa wierzycieli może stanowić nie lada wyzwanie.

Inne oferty

Możliwe, że Victoria Dom już nie skorzysta z prospektu emisyjnego (traci ważność w marcu, a spółka nie korzystała z niego ani razu). Pragma Faktoring złożyła wniosek o zatwierdzenie prospektu wartego 50 mln zł, co byłoby najmniejszym realizowanym dotąd programem. W trakcie roku mogą pojawić się także inne programy publicznych emisji, choć nawet nieoficjalne informacje na ten temat są skąpe.

Emisje | Małych ofert może być jeszcze więcej

Resort finansów chce podnieść górny limit wartości publicznej emisji obligacji (czy raczej – także obligacji, bo rzecz dotyczy głównie akcji i crowdfundingu), której przeprowadzenie nie będzie wymagało sporządzenia ani prospektu emisyjnego, ani nawet memorandum, ani udziału firmy inwestycyjnej w ofercie. Teraz limit dla ofert tego typu wynosi równowartość 100 tys. euro rocznie, ale od II kwartału (zmian w ustawie jeszcze nie dokonano) miałoby to być 1 mln euro.

Jak może to wyglądać w praktyce? Na bazie obecnie obowiązującego prawa przeprowadzono tylko jedną ofertę publiczną o wartości do 100 tys. euro, która byłaby szerzej znana – w 2015 r. przeprowadziła ja firma Benedictus Memes, lepiej znana pod nazwą handlową Produkty Benedyktyńskie.

Samodzielne przeprowadzanie emisji publicznej nie było więc dotąd częstą praktyką na naszym rynku. Częściej zdarzały się oferty publiczne przeprowadzane na podstawie memorandum, których końcowa wartość nie przekraczała istotnie, albo wręcz wcale, równowartości 1 mln euro. Jest zatem możliwe, że liczba firm zainteresowanych pozyskaniem finansowania na tym poziomie może wzrosnąć. Inwestorzy powinni więc pamiętać, że mniejsze emisje przeprowadzają zwykle firmy o mniejszej skali i krótszej historii działania, co oznacza najczęściej wyższe ryzyko inwestycji.

Na 84 odnotowane w latach 2013–2017 przypadki braku wykupu obligacji (tzw. defaulty) na Catalyst w 69 przypadkach do czynienia mieliśmy z emisjami do 10 mln zł, a w 45 przypadkach były to emisje do 4,2 mln zł. Spośród emisji o wartości do 10 mln zł brakiem wykupu zakończyło się 17,6 proc. z nich, przy czym są to dane za 12 miesięcy do końca września. We wcześniejszych okresach wskaźnik ten regularnie przekraczał 20 proc., w najgorszym momencie 2014 r. dochodząc do 30 proc.

Na podstawie memorandum czy bez – małe emisje publiczne nie są zatwierdzane przez Komisję Nadzoru Finansowego (opiniuje ona tylko materiały marketingowe), dlatego trudniej przewidywać skalę tego typu ofert w 2018 r.

 

kalendarium

Poniedziałek, 1 stycznia

Braster (BRA0519) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

GetBack (GB11019) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

XSystem (XSM0319) | początek nowego okresu odsetkowego.

Wtorek, 2 stycznia

ABS Investment (AIN0421) | ustalenie praw do odsetek.

Arche (ACH1019) | ustalenie praw do odsetek.

Archicom (ARH0719) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

GetBack (GBK1018) | wypłata odsetek.

Getin Noble Bank (GNB0720) | ustalenie praw do odsetek.

Gmina Miasta Elbląg (ELG0126) | ustalenie praw do odsetek.

Pekao Bank Hipoteczny (PEOH209) | ustalenie praw do odsetek.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS0720) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Środa, 3 stycznia

Auxilia (AUX0119) | wypłata odsetek.

Bank Ochrony Środowiska (BOS0724) | ustalenie praw do odsetek.

GetBack (GBK1018) | początek nowego okresu odsetkowego.

Ghelamco Invest (GHE0718) | ustalenie praw do odsetek.

Kruk (KRU1018) | wypłata odsetek.

PCC Rokita (PCR1023) | ustalenie praw do odsetek.

Czwartek, 4 stycznia

Auxilia (AUX0119) | początek nowego okresu odsetkowego.

Famur (FMF0120) | ustalenie praw do odsetek.

Ghelamco Invest (GHJ0718) | początek nowego okresu odsetkowego, wypłata odsetek.

Kruk (KRU1018) | początek nowego okresu odsetkowego.

Piątek, 5 stycznia

Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS0718, BPS0720) | ustalenie praw do odsetek.

BVT (BVT0120) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Capital Park (CAP0419) | ustalenie praw do odsetek.

Fast Finance (FFI0121) | ustalenie praw do odsetek.

GetBack (GBK1019) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Ghelamco Invest (GHC0718, GHE0720, GHI0720) | ustalenie praw do odsetek.

HB Reavis Holding (HBS0122) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Kancelaria Medius (KME0719) | ustalenie praw do odsetek.

Kredyt Inkaso (KRI0118) | ustalenie praw do odsetek.

mBank Hipoteczny (MBHPE09) | ustalenie praw do odsetek.

Sobota, 6 stycznia

Echo Investment (ECH0721) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Niedziela, 7 stycznia

i2 Development (I2D1019) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

PCC Rokita (PCR1019) | ustalenie praw do odsetek.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz