Medycyna i zdrowie

Master Pharm zawiódł wynikami

Producent suplementów diety w I półroczu zanotował gorsze wyniki niż przed rokiem. Zarząd podkreśla jednak, że spadek zysków ma charakter przejściowy.
Foto: materiały prasowe

W I półroczu grupa Master Pharm zarobiła na czysto 1,75 mln zł, o 35 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Spadek zysków to pokłosie dużego wzrostu kosztów (z 18,6 mln zł do 22,8 mln zł).  Przychody w tym okresie wzrosły o 12 proc., do 25,2 mln zł. Wyniki są zbliżone do szacunków firmy opublikowanych kilka dni temu. W południe akcje tanieją o 1,8 proc., do 5 zł.

W I półroczu producent suplementów diety  pozyskał 4 nowych klientów, natomiast spośród odbiorców spółki, aktywność wykazały 42 podmioty, co oznacza istotny wzrost wobec 25 aktywnych klientów w analogicznym okresie przed rokiem.

Duży wpływ na poziom skonsolidowanych przychodów miała także wyższa sprzedaż w obszarze marek własnych. Odpowiedzialna za ten obszar spółka zależna Avet Pharma wykazała wzrost sprzedaży o 16 proc. do 7,2 mln zł. W omawianym okresie zwiększyła portfolio suplementów do 50 produktów, wprowadzając takie produkty jak: Ostropest PLUS, Karczoch PLUS, Acerola tabletki do ssania i Herbavet SLIM.

Pomimo odnotowanego wzrostu przychodów, pozycje wynikowe pozostawały pod presją kosztów rozwoju działalności. O 59 proc. wzrosły koszty zatrudnienia, związane m. in. z uruchomieniem nowego zakładu Master Pharm w Łodzi. Wyższe o 39 proc. rdr koszty zużycia surowców i materiałów były natomiast rezultatem zakupów pod przyszłą produkcję w spółkach Master Pharm oraz zależnej GBL Grokam.

- Spadek zyskowności ma charakter przejściowy i jest związany z szeregiem inwestycji w Grupie. W I półroczu otworzyliśmy nowy zakład w Łodzi, instalując maszyny, które istotnie zwiększają nasz potencjał produkcyjny. Jednocześnie uruchomiliśmy też nowe linie w zakładzie w Mielcu. Z jednej strony wiązało się to ze wzrostem zatrudnienia i kosztów, z drugiej - inwestycje te już dziś zwiększają naszą zdolność do obsługi zleceń. Obserwując zmiany w Grupie, a także otoczenie rynkowe, optymistycznie zapatruję się na najbliższą, ale i dalszą przyszłość naszych spółek – mówi Jacek Franasik, prezes Master Pharmu.

W najbliższych kwartałach Grupa Master Pharm kontynuować będzie działania związane ze zwiększeniem bazy produkcyjnej, pozyskaniem nowych odbiorców produkcji kontraktowej, a także rozwojem portfolio marek własnych. Zarząd kontynuuje również działania zmierzające do akwizycji przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej, w celu poszerzenia zdolności wytwórczych grupy o produkty lecznicze OTC lub określone portfolio marek suplementowych lub farmaceutycznych.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły