Medycyna i zdrowie

Bioton: Akcje coraz tańsze

Od początku roku akcje Biotonu potaniały o blisko 50 proc. W ubiegłym tygodniu za walory największego polskiego producenta insuliny płacono nieco ponad 4 zł.
Foto: Bloomberg

Niemal dokładnie dwa lata temu chiński NovoTek Pharmaceuticals w wezwaniu oferował 9 zł za akcję. Chińczycy skupili prawie 7 proc. kapitału Biotonu.

Notowania spółki znajdują się w trendzie spadkowym od listopada 2015 r. W ostatnich dniach spadki wyraźnie przyspieszyły. Oliwy do ognia dolała publikacja wyników za I kwartał. W tym okresie grupa zanotowała aż 10,8 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 1,3 mln zł zysku rok wcześniej.

Inwestorów martwi również pogarszająca się sytuacja spółki na polskim rynku. W I kwartale przychody z niego wyniosły jedynie 20,8 mln zł wobec 33,2 mln zł obrotów w I kwartale 2016 r. Po raz pierwszy przychody z Chin i Korei Płd. – dwóch największych azjatyckich rynków Biotonu – były większe niż z rynku polskiego. Na rynkach azjatyckich Bioton notuje jednak dużo mniejsze marże niż w Polsce.


Wideo komentarz