Medycyna i zdrowie

Neuca: Mocne odbicie kursu po publikacji wyników

W piątek walory Neuki podrożały o 6,8 proc., do 266 zł. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na publikację wyników za IV kwartał 2017 r. W tym okresie lider na krajowym rynku dystrybucji leków zarobił na czysto 30,6 mln zł wobec 26,9 mln zł zysku netto w analogicznym okresie 2016 r.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Po uwzględnieniu zdarzeń jednorazowych w 2017 r. skorygowany zysk netto wyniósł 99 mln zł. Tym samym grupa zrealizowała w 99 proc. obniżoną prognozę finansową, zakładającą 100 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych. Pierwotnie zarząd celował w 115 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych.

– Naszym celem na kolejne lata, w tym na 2018 r., jest poprawa wyniku – mówi Piotr Sucharski, prezes Neuki.

W tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą około 100 mln zł, z czego 50–55 mln zł pójdzie na budowę centrum logistycznego w Toruniu. Kilkanaście milionów złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje w obszarze pacjenckim, dotyczącym głównie przychodni. Obecnie sieć przychodni „Świat zdrowia" liczy 64 placówki w siedmiu województwach. Mają one dostęp do blisko 150 tys. pacjentów. Neuca rozwija też badania kliniczne, usługi telemedyczne oraz platformy e-commerce. W 2017 r. obszar przychodni, badań klinicznych i telemedycyny przyniósł blisko 92 mln zł przychodów (o 38 proc. więcej niż rok wcześniej) oraz 87 tys. zł straty operacyjnej. Dla porównania łączne przychody grupy wyniosły 7,5 mld zł i były o 5,8 proc. większe niż w 2016 r. W I połowie 2018 r. Neuca zamierza także uruchomić nowy magazyn w Pabianicach o powierzchni ponad 7,7 tys. mkw. W tym roku zostanie zwiększona też powierzchnia hurtowni we Wrocławiu, o 2,3 tys. mkw.

Neuca od lat dzieli się z akcjonariuszami dywidendą. Z zysku wypracowanego w 2017 r. zarząd będzie rekomendował wypłatę 6,4 zł dywidendy na akcję. Wypłata będzie zatem o 11 proc. wyższa niż w 2017 r. Przy obecnej cenie akcji (266 zł) stopa dywidendy wyniosłaby 2,4 proc. i byłaby najwyższa od 2012 r. Polityka dywidendowa spółki zakłada wzrost wartości dywidendy na akcję rok do roku o kilkanaście procent.

Dodatkowo zarząd realizuje skup akcji własnych, na który w tym roku może wydać około 60 mln zł. Ma on na celu zniwelowanie rozwodnienia wynikającego z emisji akcji na potrzeby programu motywacyjnego dla zarządu.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz