Umowa z Novavaksem szansą dla Mabionu

Umowa z amerykańskim producentem szczepionek to pierwszy krok w kierunku potencjalnej umowy na wytwarzanie preparatu.

Publikacja: 04.03.2021 05:25

Dirk Kreder, prezes Mabionu, liczy, że współpraca otworzy drogę do produkcji szczepionki na skalę ko

Dirk Kreder, prezes Mabionu, liczy, że współpraca otworzy drogę do produkcji szczepionki na skalę komercyjną.

Foto: materiały prasowe

Mabion zawarł z amerykańską firmą biotechnologiczną Novavax umowę na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na Covid-19. Rozbudziło to ogromne oczekiwania inwestorów. W środę akcje Mabionu drożały nawet o 90 proc. przy potężnych obrotach.

Pierwszy krok

Umowa z Novavaksem dotyczy produkcji serii technicznej substancji czynnej (antygenu do NVX-CoV2373), która jest głównym składnikiem szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy. Jeśli testy zakończą się pomyślnie, Mabion będzie mógł włączyć się w łańcuch produkcyjny Novavaksu i wytwarzać substancję czynną szczepionki. Po zakończeniu testów i uzyskaniu przez Amerykanów zezwoleń na dopuszczenie szczepionek do użytku Mabion i Novavax przejdą do etapu rozmów w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję na skalę komercyjną.

Amerykanie nie zakończyli jeszcze wszystkich testów swojej szczepionki. Wyniki są jednak bardzo obiecujące, bo wskazują na 90 proc. skuteczności. Preparat Novavaksu bazuje na tradycyjnej technologii, nie jest zatem oparty na technologii mRNA jak szczepionki od Pfizera czy Moderny, dzięki czemu powoduje mniej efektów ubocznych. – Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavaksem, która po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej może otworzyć drogę do produkcji szczepionki na skalę komercyjną – wyjaśnia Dirk Kreder, prezes Mabionu.

Szansa na wzrost biznesu

Choć zarząd Mabionu podkreśla, że na obecnym etapie jest za wcześnie na określenie skali współpracy z Novavaksem oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane, analitycy nie mają wątpliwości, że jest to ogromna szansa dla spółki na rozwój biznesu.

– Mabion ma silne kompetencje w produkcji białek rekombinowanych, certyfikacje zakładu produkcyjnego w standardzie GMP od EMA i GIF, zaś technologia szczepienia oferowanego przez Novavax może wykazać przewagi względem obecnie oferowanych typów szczepionek (skuteczność prewencji zakażania, warunki przechowywania preparatu). Z tego powodu liczba zamówień dla Novavaksu z rynku globalnego systematycznie wzrasta – wskazuje Katarzyna Kosiorek, analityk Trigon DM.

Jej zdaniem kluczem do oceny potencjału współpracy będzie oczywiście rejestracja i dopuszczenie preparatu Novavaksu do sprzedaży (projekt jest na etapie III fazy badań klinicznych), oszacowanie zdolności produkcyjnych Mabionu oraz ujawnienie finansowych szczegółów współpracy. – Ze względu na brak informacji o warunkach finansowych współpracy trudno oceniać potencjalny wpływ na przychody, ale potencjał jest istotny. Zakończony sukcesem transfer technologii i włączenie polskiej spółki do grona firm produkujących szczepionki na covid będzie stanowić mocny element budowania wartości spółki w kolejnych okresach – uważa Kosiorek.

W związku z umową z Novavaksem Mabion będzie mógł skorzystać z finansowania do 40 mln zł z Polskiego Funduszu Rozwoju na zwiększenie mocy produkcyjnych. Ponadto w ramach opracowanej przez zarząd spółki długoterminowej strategii finansowania prowadzone są działania zmierzające do pozyskania inwestora strategicznego i kolejnego podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Medycyna i zdrowie
Captor z niższą wyceną i pozytywną rekomendacją
Medycyna i zdrowie
Pozytywne wieści z Mabionu. Kurs rośnie
Medycyna i zdrowie
Dobre wieści z Urteste. Kurs w górę
Medycyna i zdrowie
Synthaverse stawia na ekspansję
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Medycyna i zdrowie
Synthaverse z rekordowymi przychodami
Medycyna i zdrowie
Mercator pochwalił się zyskiem netto