Fundusze inwestycyjne TFI

Wraca reforma OFE

Jeszcze w tej kadencji sejmu OFE przekształcą się w fundusze inwestycyjne. Pieniądze trafią do ZUS i na prywatne konta Polaków – dowiedział się „Parkiet”.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Według informacji „Parkietu" temat OFE ma być jedną z priorytetowych spraw rządu Mateusza Morawieckiego. – Doszło do porozumienia w tej sprawie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbietą Rafalską. Jeśli chodzi o legislację najpierw jednak Pracownicze Programy Kapitałowe, później OFE – mówią nasi rozmówcy, zbliżeni do rządu.

W lipcu 2016 r. Morawiecki zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanie którym ma przejąć Polski Fundusz Rozwoju (a nie ZUS). Właśnie to, kto zarządzałby tymi aktywami, miało być główną kością niezgody w rządzie Beaty Szydło i spowodowało, że temat reformy OFE został w ubiegłym roku zawieszony.

Drugi element planowanej reformy to upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę. Według informacji „Rzeczpospolitej" stosowne ustawy w „najbliższym, możliwym czasie" trafią już na ścieżkę legislacyjną, czyli do sejmu. Według planu PPK miałby się pojawić na rynku od początku przyszłego roku.

Więcej o reformie OFE w piątkowym „Parkiecie".

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły