Potrzebna „Metodyka” dla firm

WYWIAD | ILONA WEISS z prezes ABC Daty rozmawia Piotr Skwirowski

Publikacja: 25.07.2018 05:03

Potrzebna „Metodyka” dla firm

Foto: Archiwum

Braliście udział w pracach w Ministerstwie Finansów, które dotyczyły należytej staranności w weryfikacji kontrahentów. Dlaczego poświęciliście na nie czas?

Według wielu niezależnych ekspertów ABC Data ma jedne z najlepszych procedur na rynku w zakresie weryfikacji kontrahentów. W poniedziałek pozytywnie zakończyła się kontrola rozliczeń VAT w ABC Dacie SA za II kwartał 2014 r. Wcześniej, pod koniec 2016 r., informowaliśmy o umorzeniu kontroli za wrzesień 2012 r. Obie wykazały, że nie mamy żadnych zaległości wobec fiskusa. Wszystkie nasze rozliczenia są prawidłowe.

W czasie prac nad należytą starannością weryfikacji kontrahentów chcieliśmy podzielić się z rynkiem naszą wiedzą. To także w naszym interesie. Bo im większa świadomość na rynku, tym łatwiej działać na nim uczciwym firmom. Możemy się wtedy skupić na tym, co z naszego punktu widzenia jest najistotniejsze, czyli rozwijaniem naszych przedsiębiorstw. Korzysta na tym także państwo, bo to przedsiębiorcy są kołem zamachowym polskiej gospodarki. Jest to też wymierna korzyść dla państwa. Dochody budżetu z podatków VAT i CIT, nowe miejsca pracy, inwestycje – to my w największym stopniu napędzamy wzrost gospodarczy.

W czasie prac w Ministerstwie Finansów powstał dokument „Metodyka w zakresie oceny dochowywania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych". Jest to jednak zbiór wskazówek adresowanych do urzędników skarbowych, a nie do przedsiębiorców. Czy to wystarczające z waszego punktu widzenia?

Spółce ABC Data, podobnie jak każdej innej, odpowiedzialnej firmie, zależy na tym, aby kwestia należytej staranności w VAT była w pełni uregulowana i aby zarówno uczestnicy rynku, jak i urzędnicy skarbowi działali według jasno określonych wytycznych w tym zakresie. Ze strony instytucji państwowych do tej pory mieliśmy pewną uznaniowość w tym obszarze.

Z kolei niektórzy przedsiębiorcy nie do końca orientowali się, co i kiedy konkretnie należy zweryfikować, by mieć pewność co do uczciwości kontrahentów.

Na razie tylko urzędnicy wiedzą, jak postępować.

Traktuję „Metodykę" jako dobry, pierwszy krok. Ale jest to też zalecenie nie wprost dla przedsiębiorców. Skoro wiemy, jak będą postępować urzędnicy fiskusa, to będziemy też wiedzieli, jak spółki będą kontrolowane. Możemy z tego wyciągnąć wskazówki co do sposobu, w jaki mamy weryfikować swoich kontrahentów.

Liczy pani, że powstanie też dokument adresowany do przedsiębiorców?

Mieliśmy nadzieję, że tak się stanie już teraz. Nadal widzimy potrzebę stworzenia dokumentu dedykowanego przedsiębiorcom. Firmy powinny mieć pełną jasność co do zasad należytej staranności przy weryfikacji swoich kontrahentów oraz co do tego, że takie sprawdzenie nie zostanie podważone w razie ewentualnej kontroli skarbowej.

Ochrona uczciwych podatników była początkowym celem prac nad dokumentem. Powstały wytyczne dla urzędników, ale polscy przedsiębiorcy nadal potrzebują wsparcia państwa. „Metodyka dla przedsiębiorców" mogłaby powstać na podstawie już wypracowanego dokumentu dla urzędników.

Warto skorzystać z tych dobrych praktyk. ABC Data deklaruje gotowość do udziału w opracowywaniu takich wytycznych. Liczymy, że dokument dedykowany przedsiębiorcom będzie miał rangę objaśnień podatkowych.

Jeden z wiceministrów finansów powiedział po zakończeniu prac nad „Metodyką", że na przedstawienie dokumentu adresowanego bezpośrednio do przedsiębiorców jest za wcześnie.

Taki dokument adresowany do przedsiębiorców sprzyjałby uszczelnieniu VAT i ochronie uczciwych podatników. Leży to więc także w interesie Ministerstwa Finansów. Dlatego mamy nadzieję, że jednak powstanie. I to w niedalekiej przyszłości.

Jeden z prawników, którzy brali udział w pracach w resorcie finansów nad należytą starannością w weryfikacji kontrahentów, jest rozczarowany tym, że administracja skarbowa przerzuca koszty związane z istnieniem oszustów na rynku na uczciwych przedsiębiorców. To oni muszą bawić się w detektywów.

Nie uważam, że resort finansów coś na nas przerzuca. Oczywiście, weryfikacja kontrahentów to ciężar i koszt dla spółki. Musimy na to poświęcić czas i energię, nie możemy skupić się wyłącznie na prowadzeniu biznesu. Jednak to leży także w naszym interesie. Jeśli nauczymy się dobrze weryfikować kontrahentów, ograniczymy liczbę nieuczciwych podmiotów na rynku. Powinno na tym zależeć zarówno przedsiębiorcom, jak i Ministerstwu Finansów. Dlatego w czasie prac nad „Metodyką" dzieliliśmy się z innymi firmami naszymi doświadczeniami w tym zakresie.

Funkcjonujemy na rynku blisko 30 lat. W tym czasie doskonaliliśmy nasze wewnętrzne procedury i standardy sprawdzania kontrahentów, które są bardzo restrykcyjne. Zanim zdecydujemy się na biznes z danym podmiotem – szczegółowo go sprawdzamy. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko współpracy z nieuczciwymi podmiotami. Chętnie podpowiadamy innym, jak to robić, dzieląc się naszym know-how w tym obszarze.

CV

Ilona Weiss jest prezes ABC Daty. W latach 2010–2012 pełniła funkcję wiceprezesa zarządu w Sygnity. W latach 2008–2010 była dyrektorem finansowym w Sage sp. z o.o. Wcześniej zajmowała kierownicze stanowiska m.in. w grupie Alcatel. Pracowała też w Telekomunikacji Polskiej.

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych