Wojciech Buczkowski: Komputronik pod lupą

Koniunktura w sprzedaży konsumenckiej jest niewątpliwie dobra. Spodziewamy się, że będziemy beneficjentem tych pozytywnych trendów - mówi prezes Komputronika, Wojciech Buczkowski.

Aktualizacja: 16.02.2018 07:18 Publikacja: 16.02.2018 06:50

Jak zarząd ocenia IV kwartał kalendarzowy 2017 r. pod kątem wyników sprzedażowych?

To jak zwykle najintensywniejszy okres pracy dla branży, w której działa grupa Komputronik. W Komputronik SA osiągnęliśmy dwucyfrową dynamikę wzrostu przychodów, głównie dzięki stałemu poszerzeniu oferty asortymentowej. Bardzo cieszą nas wyniki spółki Komputronik Biznes. Widać wyraźne efekty naszych licznych inwestycji: w portfolio produktowe, jakość projektów, powiększenie zespołów wsparcia sprzedaży i kompetencje sił sprzedażowych. Obserwujemy znaczne pobudzenie w obszarze inwestycji w technologie – zarówno ze strony jednostek budżetowych, jak i średnich i dużych firm.

Jakie są trendy rynkowe, jak w ostatnim roku ulegały one zmianie?

Jednym z najważniejszych trendów jest  powszechna adaptacja technologii mobilnych do codziennych zadań – zarówno w perspektywie konsumenta (dynamicznie rośnie wykorzystanie smartfonów, kosztem zarówno tabletów jak i tradycyjnych komputerów PC), jak również przedsiębiorstw, które coraz częściej szukają rozwiązań wsparcia swoich procesów biznesowych w oparciu o urządzenia mobilne (smartfony, tablety, terminale).

W biznesie dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie rozwiązaniami Digital Signage – możliwością zarządzania wyświetlaniem dowolnych treści na dowolnych ekranach, także z opcją interaktywną – z wykorzystaniem ekranów dotykowych. Wszechobecna cyfryzacja procesów biznesowych w oparciu o technologie mobilne wymaga także inwestycji w rozwiązania LAN i przede wszystkim WLAN – tu nasza oferta jest bardzo szeroka, a sprzedaż rozwiązań wspierają certyfikowani inżynierowie.

Przenoszenie coraz większej ilości danych do firmowych sieci rodzi także potrzebę zwiększonej ochrony przed wyciekiem danych i cyberprzestępczością. Świadomość ryzyk oraz gotowość do inwestycji jest coraz większa. Ważnym trendem jest także coraz większa centralizacja przechowywania i przetwarzania informacji, która umożliwia wprowadzanie zautomatyzowanych procesów, dająca szansę na redukcję zaangażowania wykwalifikowanego personelu. Wobec ogromnej presji na wynagrodzenia oraz permanentny niedobór specjalistów – spotyka się to z ogromnym zainteresowaniem.

Co w IV kwartale sprzedawało się najlepiej, co jest zaskoczeniem? Czy są obszary produktowe, które wyjątkowo rozczarowały w IV kwartale?

Wśród konsumentów wyjątkowym zainteresowaniem cieszyły się nowe generacje smartfonów oraz konsole Microsoft XBOX One oraz Sony Playstation 4. Te ostatnie także dzięki agresywnej polityce promocyjnej ich dostawców. Widzimy także znaczny wzrost popytu na artykuły gospodarstwa domowego – np. pilarki, drony, małe AGD , etc.

W obszarze konsumenckim pewnym rozczarowaniem jest dynamika sprzedaży laptopów – w całym roku jest ujemna i niewątpliwie wpływa na sytuację rynkową. Nieco lepiej radzą sobie komputery typu desktop – skierowane są do profesjonalistów i hobbystów oraz graczy, dla których oferują najlepszy stosunek wydajności i możliwości do ceny.

Jakie są perspektywy w 2018 roku?

Koniunktura w sprzedaży konsumenckiej jest niewątpliwie dobra. Spodziewamy się, że będziemy beneficjentem tych pozytywnych trendów. Rosną płace, a więc też dochód dyspozycyjny. Zakup elektroniki i innych produktów gospodarstwa domowego zajmuje zwykle czołowe miejsca na listach ważnych zakupów Polaków.

Z drugiej strony, firmy, które zmuszone są do podnoszenia wynagrodzeń, muszą także dbać o wzrost efektywności w ramach swojej działalności. To rodzi ogromne zainteresowanie rozwiązaniami do podnoszenia efektywności i kontroli procesów. Niewątpliwie ważnym impulsem branżowym jest wejście w życie tzw. „RODO" – to wymusi istotne zmiany w systemach informatycznych, wygeneruje zapotrzebowanie na szkolenia, zachęci do inwestycji w nowoczesne i bezpieczne rozwiązania IT.

Braki kadrowe w szeregach specjalistów IT generują nową falę zainteresowania usługami outsourcingu IT – od nieskomplikowanego wsparcia użytkowników w codziennych zadaniach, poprzez zarządzanie stacjami roboczymi, serwerami, usługami w chmurze i kompleksową obsługa outsourcingu druku. Jesteśmy do tego doskonale przygotowani – mamy wyjątkowo kompleksową ofertę, a zainteresowanie tym obszarem, wobec znacznych oszczędności wobec posiadania własnych specjalistów, rośnie z miesiąca na miesiąc.

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych