Kryptonewsy tygodnia: politycy na rzecz kryptowalut, szwajcarski problem z bankami

Publikacja: 06.07.2018 05:41

Kryptonewsy tygodnia: politycy na rzecz kryptowalut, szwajcarski problem z bankami

Foto: Bloomberg

Politycy na rzecz kryptowalut | Wraz z posłem Piotrem „Liroyem" Marcem zbieramy podpisy pod ustawą zwalniającą obrót kryptowalutami od podatku od czynności cywilnoprawnych – napisał kilka dni temu na Twitterze poseł Jacek Wilk. Nasi politycy dostrzegają problemy społeczności skupionej wokół cyfrowych nośników wartości. Pytanie tylko, czy to zagranie PR-owe obliczone na pozyskanie nowego elektoratu, czy faktycznie realna troska o przyszłość branży?

W 2018 r. upadło 1000 projektów | Tak wynika z danych portalu Deadcoins, który zajmuje się wykrywaniem martwych kryptowalut i tokenów. Większość tych upadłych projektów była przede wszystkim oszustwem finansowym, w którym twórcy tokenów obiecywali krociowe zyski z rzekomo rozwijanych biznesów, chcąc ściągnąć pieniądze w ramach ICO.

Blockchain w hiszpańskiej administracji | Projekt ustawy zakładającej wykorzystanie nowej technologii w państwowym obszarze zaproponowało 133 posłów partii rządzącej. Pomysł czeka na rozpatrzenie innych członków Kongresu Deputowanych. To nie pierwsza inicjatywa rządzących dotycząca branży. Cały czas pracują oni nad pomysłem ulg podatkowych dla firm, które stosują technologię łańcucha bloków.

PSB pisze do UOKiK | Polskie Stowarzyszenie Bitcoin wysłało do urzędu zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję. Chodzi o odmowy otwierania rachunków bankowych oraz wypowiadanie tych już otwartych firmom z branży kryptowalut. Podejrzenie dotyczy 15 banków, m.in. PKO BP, mBanku, BOŚ i Aliora.

Filipiny przyjazne branży krypto | Na stronie internetowej filipińskiej strefy ekonomicznej - Cagayan Economic Zone Authority – pojawiła się informacja, że 25 giełd kryptowalutowych zostanie objętych ulgami podatkowymi i przyjaznymi regulacjami. Przeprowadzone zostaną audyty i przyznane licencje. Filipiński rząd widzi w branży duży potencjał i chce zapewnić inwestorom bezpieczeństwo. Co ważne – każda z licencjonowanych giełd będzie zobligowana do zainwestowania w strefie co najmniej 1 mln USD w ciągu dwóch lat.

Satoshi Nakamoto książkę pisze | Świadczy o tym 21-stronicowy esej, który pojawił się na stronie Nakamoto Family Foundation. Jego autorem jest domniemany twórca bitcoina. Esej ten zatytułowano „Duality" i zawiera zapiski z czasów dzieciństwa Nakomoto. Oprócz kwestii rodzinnych jest tam mowa o fascynacji ruchem cyberpunkowym i kiełkowaniu idei cyfrowej waluty. Esej ma być fragmentem książki, której kolejne rozdziały będą publikowane na tej samej witrynie.

Szwajcarski problem z bankami | Startupy kryptowalutowe, które zadomowiły się w kantonie ZUG nazywanym „crypto valley", mają o dziwo podobny problem do naszego – banki wypowiadają im umowy na prowadzenie rachunków. Argumentacja jest także podobna – zagrożenie praniem brudnych pieniędzy. Banki nic nie robią sobie z faktu, że dzięki branży w Szwajcarii pojawiły się w 2017 r. inwestycje o wartości 1,5 mld USD. Sprawą zajął się sam minister finansów i w tym celu podjął współpracę ze Swiss Bankers Association. Według deklaracji pełny dostęp do usług bankowych startupy mają uzyskać już w sierpniu.

Źróła: bloomberg.com, ceza.gov.ph, CCN.com, bithub.pl, cryptodemy.pl

Kryptowaluty
Poziom 100 tys. dolarów za bitcoina nie wydaje się już być szalony
Kryptowaluty
Bitcoin przymierza się do ataku na szczyty
Kryptowaluty
Kiedy na rynek trafi ostatni bitcoin?
Kryptowaluty
Halving zakończony. Kopacze będą cierpieć, a bitcoin prawie nie drgnął
Kryptowaluty
Halving bitcoina - już w nocy z piątku na sobotę
Kryptowaluty
Bankomaty bitcoinowe żerują na klientach?