Jak split payment wpłynie na finansowanie i faktoring

1 lipca 2018 r. do polskiego systemu prawnego wprowadzony został mechanizm podzielonej płatności (split payment), który ma zastosowanie do płatności w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami.

Publikacja: 04.08.2018 10:12

Podzielenie płatności polega na zapłacie za fakturę częściowo na rachunek rozliczeniowy dostawcy towarów lub usług oraz częściowo na jego rachunek VAT. Rachunek VAT otwierany jest przez banki automatycznie jako rachunek bezpośrednio połączony z rachunkiem rozliczeniowym. Środki stanowiące wartość podatku VAT danej płatności za fakturę przelewane są z rachunku VAT i kierowane na rachunek VAT kontrahenta. Zastosowanie mechanizmu split payment nie jest obowiązkowe. Nabywcy towarów lub usług mogą sami zadecydować, czy chcą podzielić swoją płatność na dwie części, tak iż w rezultacie kwota netto przelana będzie na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwota VAT zostanie z kolei przelana osobno na odrębny rachunek VAT. Dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku VAT jest natomiast ograniczone przepisami prawa.

Wprowadzenie do polskiego prawa mechanizmu podzielonej płatności ma duże znaczenie praktyczne w odniesieniu do transakcji finansowania, w szczególności faktoringu, oraz wszelkich transakcji, w których zabezpieczenie spłaty stanowi cesja wierzytelności.

Rachunki VAT

Nowe przepisy nałożyły na banki obowiązek otwarcia rachunków VAT automatycznie do 30 czerwca 2018 r. Są one otwierane jako odrębne rachunki, istniejące w połączeniu z rachunkami rozliczeniowymi prowadzonymi dla przedsiębiorców. Otwarcie rachunku VAT nie wymaga zawarcia osobnej umowy z bankiem i wolne jest od prowizji i innych dodatkowych opłat. Co do zasady banki powinny otworzyć jeden rachunek VAT dla danego podatnika, bez względu na to, ile rachunków rozliczeniowych posiada on w tym banku. Rachunki VAT mogą być oprocentowane – prawo pozostawia decyzję w tym zakresie bankom i posiadaczom rachunków. Szczególnie ważny dla obrotu międzynarodowego jest fakt, że rachunki VAT są rachunkami prowadzonymi w polskiej walucie i mogą być otwierane jedynie w połączeniu z rachunkiem rozliczeniowym w walucie polskiej. Oznacza to, że podzielona płatność będzie mogła znaleźć zastosowanie jedynie do transakcji w złotówkach.

Ograniczone dysponowanie środkami

Środki zgromadzone na rachunkach VAT mogą być używane przez posiadaczy rachunków jedynie w określonych celach, które odnoszą się ogólnie do transakcji VAT-owskich – przedsiębiorca może używać środków zgromadzonych na rachunku VAT do zapłaty podatku VAT na rachunek VAT swoich dostawców lub przelać kwotę VAT do urzędu skarbowego. Najistotniejszym ograniczeniem dla przedsiębiorców jest obowiązek uzyskania od naczelnika urzędu skarbowego zgody na przelanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.

Jak na razie stosowanie split payment nie jest obowiązkowe. Ustawodawca pozostawił nabywcom każdorazowo swobodę wyboru, toteż mogą oni wybrać, czy w odniesieniu do danej faktury zastosować mechanizm split payment czy nie.

Rachunki VAT bez możliwości zastawienia

Z perspektywy zabezpieczenia transakcji finansowania, ważne jest, że rachunki VAT nie mogą być obciążane żadnymi prawami rzeczowymi. Dlatego wierzyciele nie będą mogli skorzystać z możliwości zabezpieczenia na rachunku VAT w formie powszechnie stosowanych zastawów finansowych lub rejestrowych na wierzytelnościach z umów rachunków bankowych. Oznacza to, że rachunki VAT rozszerzą listę rachunków, jakie nie mogą służyć do zabezpieczania transakcji kredytowania. Jak dotąd przykładami takich rachunków były rachunki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Odpowiedzialność solidarna faktorów i podmiotów finansujących

W pewnych sytuacjach faktorzy i inne podmioty finansujące, na rzecz których dokonywane są płatności wynikające z cedowanych na ich rzecz faktur, mogą odpowiadać solidarnie za kwotę podatku VAT, jaką powinni rozliczyć ich klienci. Jeżeli faktor lub inny podmiot finansujący posiada w Polsce rachunek rozliczeniowy w złotówkach – co oznacza, że posiada równocześnie powiązany rachunek VAT – i świadcząc usługi faktoringowe/finansując działalność klienta, uzyskuje następnie bezpośrednio płatność z tytułu faktury wystawionej przez swojego klienta, a płatność taka zostanie dokonana w formie split payment, tak iż w rezultacie kwota VAT z faktury zostanie uznana na rachunku VAT faktora/podmiotu finansującego, to płatność taka skutkować będzie odpowiedzialnością solidarną faktora lub podmiotu finansującego, na rzecz którego taka płatność została dokonana, wraz z dostawcą, który wystawił fakturę. Faktor lub podmiot finansujący jest odpowiedzialny za nierozliczoną przez dostawcę/klienta kwotę podatku VAT. Podatnik, który nie jest wskazany w fakturze, a otrzyma płatność, odpowiadać będzie za kwotę podatku VAT do wysokości otrzymanej przez niego kwoty VAT.

Aby uwolnić się od takiej odpowiedzialności, faktor lub inny podmiot finansujący, który otrzymał płatność na swój rachunek VAT, niezwłocznie po powzięciu wiadomości o otrzymaniu płatności na swój rachunek VAT, musi przekazać otrzymaną kwotę podatku VAT na rachunek VAT dostawcy, figurującego na odpowiedniej fakturze, lub nabywcy, od którego płatność otrzymał.

Komentarze
Przecena wyhamowała
Komentarze
Rentowności dalej rosną
Komentarze
Stopy w Polsce bez zmian, pomimo najniższej inflacji od 2019 roku
Komentarze
Niższa inflacja zmniejszy dochody
Komentarze
Co z obniżkami stóp procentowych w Polsce przy inflacji poniżej celu?