Giełda

Początek końca tygodnia na zielono

Na starcie piątkowej sesji warszawskie indeksy świecą mocnym kolorem zielonym. Złoty lekko się osłabia.
Foto: Fotorzepa/Piotr Gęsicki

Pół godziny od rozpoczęcia handlu nad Wisłą WIG20 zyskuje ponad 10 punktów, czyli 0,44 proc. w porównaniu do czwartkowego zamknięcia. Wśród blue chips przewaga po stronie byków jest wyraźna, choć na czerwono świecą akcje ośmiu spółek. Najbardziej tanieje Eurocash, o 1,36 proc., do 31,96 zł. Zniżka dotknęła również walory Cyfrowego Polsatu, LPP, czy Orange. Liderem wzrostów wśród największej dwudziestki jest dziś PZU. Kurs ubezpieczyciela przekracza dziś okrągły poziom 40 zł, dokładając blisko 2 proc. do ceny z czwartkowego zamknięcia. Drożeją także walory Energi, Alior Banku, KGHM, czy CCC. Obroty na spółkach z WIG20 sięgają ponad 76 mln zł.

Piątek to kolejny dobry dzień dla akcjonariuszy świeżo upieczonego debiutanta na GPW, czyli Dino Polska. Na ten moment akcje detalisty drożeją o 2,26 proc., do 38,86 zł, jednak zaraz po otwarciu cena dotarła do poziomu 39,5 zł.

Od rana pną się do góry również indeksy małych oraz średnich spółek. mWIG40 zyskuje około 0,33 proc. i sięga poziomu 4734 punktów. sWIG80 zwyżkuje podobnie, do 16323 punktów. Spośród średnich przedsiębiorstw najwyższy wzrost notują walory Wawelu, o 2,2 proc., do 1020 zł. Na zielono świecą m.in. Forte, Kernel, ING BSK, Ciech, czy Medicalgorithmics. Na czerwono, wśród średniaków, świecą się walory tylko 13 firm, z czego najbardziej tanieje CD Projekt, następnie Comarch, Orbis, Emperia i Getin Noble.

Na europejskich parkietach dominują dziś byki. Najmocniej dają o sobie znać na parkietach w turcji, Grecji, Bułgarii i Rosji. Na przeciwległym biegunie znajdują się dziś giełdy we Francji i we Włoszech.

Złoty zaczyna dziś dzień od lekkich spadków. Dolar kosztuje 3,98 zł, a euro 4,27 zł.


Wideo komentarz