Informacje o Novej Giełdzie często są kłamliwe

Wiemy, że wiele osób nie mogło się już doczekać, dlatego specjalnie dla nich: piątkowy program #PROSTOzPARKIETU z udziałem Damiana Patrowicza, współwłaścicielem Novej Giełdy.

Publikacja: 22.09.2017 16:19

Informacje o Novej Giełdzie często są kłamliwe

Foto: parkiet.com

Zacznijmy od bieżących spraw. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o planowanym wycofaniu z obrotu instrumentów na Petrolinvest, Polfę Tarchomin oraz Zortrax, co wywołało burzę m.in. na forum internetowym „Parkietu". O co tak naprawdę chodzi?

To jest pokłosie tego, co już wcześniej zapowiadałem. Wymieniamy instrumenty oparte na opcjach na instrumenty oparte na tokenach. Od strony inwestorów nic się więc nie zmienia. Instrumenty po wykluczeniu, w ciągu jednego–dwóch dni roboczych, znowu zostaną przywrócone do obrotu, tylko w innej formule prawnej. To już wcześniej sygnalizowaliśmy. Dane o nowych instrumentach są dostępne już na stronie internetowej. Mogę natomiast powiedzieć, że dopuszczone do obrotu tokeny w sieci ethereum nie będą już wykluczane z obrotu.

Na forum internetowym padają jednak mocne oskarżenia, nawet o grabież pieniędzy...

Grabież pieniędzy nie byłaby możliwa. Nawet gdybyśmy wykluczyli instrumenty z obrotu, to inwestorzy, którzy je zakupili, otrzymaliby je z powrotem. Prawo własności nadal działa. Natomiast w tym przypadku nie ma potrzeby wydawania akcji, zmieniamy jedynie formułę prawną. Będzie ona bardzo zbliżona do tego, co już było, tylko oparta na innym instrumencie.

Czyli cena odniesienia też zasadniczo się nie zmieni?

Oczywiście nie jestem w stanie przewidzieć, jaka ona będzie, natomiast nie zmieni się ona względem ostatniego dnia notowań starych instrumentów.

Nie boi się pan jednak, że takie ruchy niekoniecznie budują zaufanie do Novej Giełdy? A to przecież zaufanie powinno być podstawą rynku finansowego, tymczasem wokół was wciąż jest duży szum...

To dobrze, że jest duży szum. Pod koniec sierpnia i na początku września mieliśmy małą stagnację, jeśli chodzi o przyrost nowych użytkowników, natomiast w ostatnim czasie ta dynamika się poprawiła. Niewykluczone, że inwestorzy są zainteresowani tą nową formułą prawną, chociaż też ciężko mi to jednoznacznie ocenić.

To zainteresowanie rozkłada się równomiernie na notowane instrumenty czy jednak widać jakiś podział?

Widzimy, że inwestorzy wyraźnie koncentrują się na niektórych instrumentach, chociaż dostrzegam też, że debiuty na Novej Giełdzie cieszą się większym zainteresowaniem niż „stare" spółki.

Wróćmy jednak do kwestii zaufania. Wobec Novej Giełdy nie da się przejść obojętnie. Wiele osób szydzi z Novej Giełdy, przy tej okazji chciałbym pozdrowić osoby z konkurencyjnych tytułów prasowych i użytkowników portali społecznościowych, którzy w tym dominują, jest też wiele niepochlebnych opinii. Czy was to jeszcze rusza?

Nigdy osobiście nie spotkałem się z żadnym zastrzeżeniem. Tak jak jednak czytam informacje na forach internetowych, to często są one po prostu kłamliwe. Nie mam natomiast czasu, aby to wszystko prostować.

A pan bierze udział w tych dyskusjach na forach internetowych?

Nie, natomiast czytam je i czasami w telefonach do nas pojawiają się pytania dotyczące niektórych wątków z forów. Dlatego też wcześniej robimy zebrania i tłumaczymy pracownikom, o co w tych zagadnieniach chodzi i jak faktycznie ma się to do rzeczywistości. To są jednak rzadkie przypadki, natomiast na wszelki wypadek staramy się je analizować wcześniej, tak aby klient nie musiał czekać z odpowiedzią.

Ilu teraz jest pracowników Novej Giełdy i czy macie w planach zwiększenie zespołu?

W tej chwili są to trzy osoby i faktycznie zaczęliśmy się zastanawiać nad zwiększeniem kadry. Jest z tym jednak duży problem z racji tego, że nasz projekt jest bardzo innowacyjny. Nie ma bowiem w Polsce ludzi, którzy byliby doświadczeni w prowadzeniu takiego rynku. Cały czas jednak zastanawiamy się nad zwiększeniem zespołu, gdyż powoli zbliżamy się do maksimum mocy przerobowych w obecnym składzie.

A czy Nova Giełda już na siebie zarabia?

Jeżeli chodzi o całościowe koszty, to one się jeszcze nie zwróciły.

Rozumiem, że wynik Novej Giełdy jest w dużej mierze pochodną obrotów generowanych przez inwestorów?

Jest to pochodna opłat i prowizji, natomiast oczywiście główny nasz przychód jest pochodną liczby zawieranych transakcji.

A dopuszcza pan możliwość, żeby Nova Giełda była notowana na Novej Giełdzie?

Zastanawiałem się kiedyś nad tym, natomiast na razie tego nie przewiduję, ponieważ gdyby zmienił się akcjonariusz, być może pojawiłaby się też chęć, aby zwiększyć opłaty. Inni udziałowcy niż dotychczasowi zapewne domagaliby się wyższych zysków. Jeśli zwiększylibyśmy opłaty, to zapewne krótkoterminowo bylibyśmy w stanie znacząco zwiększyć zyski. Natomiast nie o to nam chodzi. Przestalibyśmy być konkurencyjni wobec innych giełd.

A czy w ogóle rozważacie pomysł, aby dopuścić kogoś do akcjonariatu Novej Giełdy, czy też wolicie ten projekt mieć tylko we własnych rękach?

Pojawiały się chętne osoby, ale na razie nie widzę sensu w czymś takim. Nova Giełda nie potrzebuje dokapitalizowania.

Rozumiem więc, że nie macie w planach podwyższania opłat i prowizji?

One nawet spadają. Ostatnio zdecydowaliśmy się na obniżkę opłat chociażby z tytułu prowadzenia rachunków w systemie transakcyjnym. Mamy bowiem pole do tego typu ruchów.

A czy rodzina Patrowiczów zawiera transakcje na Novej Giełdzie?

Nie.

Ostatnie pytanie... Jakie firmy mogą się niedługo pojawić i co z instrumentami na Elektrim?

Elektrim pojawi się na Novej Giełdzie 25 września. W tej chwili robimy też IPO spółki Gamrat, mamy też w planach wprowadzenie instrumentów na Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Trwają też przygotowania do innych projektów.

Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów
Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności
Inwestycje
Ujawnienia w ESRS dotyczące łańcucha wartości