Raport podsumowuje opinie 2763 bogatych przedsiębiorców z 23 krajów Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu – w tym Polski – których majątki netto są warte łącznie 16 miliardów dolarów.

– Już po raz piąty przeprowadziliśmy badanie wśród elity przedsiębiorców na świecie, próbując poznać ścieżki, jakimi zmierzają oni w kierunku budowy prywatnego majątku. Co roku spoglądamy pod innym kątem na to zagadnienie – wyjaśnia Andrzej Ząbek, dyrektor Biura Klientów Kluczowych w banku BGŻ BNP Paribas, dodając, że tym razem ważnym tematem jest alokacja prywatnych aktywów.

W tym roku, po raz pierwszy w pięcioletniej historii badania, instrumentem najczęściej wybieranym przez zamożnych przedsiębiorców okazały się akcje. Ulokowali w nich ponad jedną piątą majątków (20,2 proc.), choć ci ultrazamożni (ang. ultra-high net worth entrepreneurs) jeszcze więcej niż w akcje zainwestowali we własne firmy. Również w Polsce w portfelach inwestycyjnych właścicieli wielomilionowych majątków znaczącą pozycję mają własne firmy. Jednak największy udział mają tam instrumenty o stałym dochodzie (obligacje) i akcje – najchętniej spółek technologicznych.

Polscy właściciele wielomilionowych majątków inwestują w nie jeszcze chętniej niż ich koledzy w innych krajach – o ile na świecie średnio 55 proc. zamożnych przedsiębiorców zainwestowało w minionym roku w spółki technologiczne, o tyle w Polsce aż 67 proc. Zarówno u nas, jak i na świecie elita biznesu uważa też technologie za najlepszy sektor pod przyszłe inwestycje. Stąd zainteresowanie startupami, które często działają w tym sektorze; już ponad połowa zamożnych polskich przedsiębiorców zainwestowała bezpośrednio w jakiś startup.