Inwestycje

Sowite giełdowe zyski, ale tylko dla wybranych

Inwestorzy zarobili średnio po ponad 33 tys. zł.
Foto: Bloomberg

Warszawska giełda dała sowicie zarobić inwestorom indywidualnym. Z naszych szacunków opartych na danych z domów maklerskich wynika, że w ubiegłym roku łączny dochód inwestorów giełdowych wyniósł aż 8,5 mld zł. Jest to najlepszy wynik od 2007 r. Średni dochód inwestorów wyniósł 33,4 tys. zł wobec 23 tys. w 2016 r. Wygląda więc na to, że ponad 26-proc. wzrost indeksu WIG20 w ubiegłym roku został należycie wykorzystany przez inwestorów.

Foto: PARKIET

– Kiedy mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym na rynku, siłą rzeczy zachęca on inwestorów indywidualnych do większej aktywności. Nieważne, czy mówimy o indeksie WIG20, mWIG40 czy też sWIG80. W 2017 r. świetnie zachowywały się przede wszystkim największe spółki, co zostało dostrzeżone przez klientów detalicznych. Patrząc na ich podatkowe rozliczenia giełdowe, widać, że i ich skuteczność była wysoka – mówi Andrzej Zajko, zastępca dyrektora DM PKO BP.

Jak się jednak okazuje, nie wszyscy dostrzegli ubiegłoroczny potencjał indeksu WIG20. Liczba giełdowych rozliczeń podatkowych będzie prawdopodobnie jeszcze niższa niż rok temu. Według naszych szacunków w tym roku z fiskusem ze swojej aktywności giełdowej w 2017 r. będzie musiało rozliczyć się 254 tys. inwestorów. Rok wcześniej było to 259 tys. osób.

– To, że w ubiegłym roku nie przybywało nowych klientów, jest wynikiem m.in. słabszego zachowania średnich i małych spółek, które są domeną inwestorów indywidualnych. Do mniej doświadczonych inwestorów nie trafiały argumenty o atrakcyjności największych spółek, dlatego też nie uczestniczyli w hossie w tym segmencie GPW – mówi Marek Pokrywka, dyrektor w DM BOŚ.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły