Inwestycje

Chwilowe spadki nie wystraszyły inwestorów

Wyższa zmienność zachęca spekulantów do aktywności.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Ani w DM BOŚ, którego prezesem jest Radosław Olszewski (z lewej), ani też w BM ING BSK, na czele którego stoi Marcin Słomianowski (w środku) czy też w DM mBanku dowodzonym przez Adama Jaroszewicza, lutowa przecena nie spowodowała odwrócenia się inwestorów od giełdy.

Foto: Archiwum

Duże spadki, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym tygodniu, nie zniechęciły inwestorów indywidualnych do giełdy. Mało tego, jak wskazują maklerzy, część z nich wykorzystała nawet wyższą zmienność do zwiększenia aktywności.

Foto: Archiwum

– Ostatni wzrost zmienności na giełdach spowodował wzrost aktywności inwestorów specjalizujących się w krótkoterminowych spekulacjach. W czasie gorących sesji początku lutego zarówno kupowali, jak i sprzedawali akcje i kontrakty – mówi Michał Wojciechowski, zastępca dyrektora w DM BOŚ. – Obecnie więc aktywni gracze spekulują na rosnącej zmienności, a inwestorzy długoterminowi czekają na rozwój wypadków, starając się skorzystać z obniżek wycen interesujących fundamentalnie spółek – dodaje.

Foto: Archiwum

Podobne sygnały płyną z innych biur maklerskich. – Trudno mi sobie wyobrazić, żeby tygodniowa korekta na giełdzie spowodowała odpływ inwestorów indywidualnych z rynku – mówi Jarosław Banasiak z departamentu rynków regulowanych w DM mBanku. Przynajmniej na razie można więc powiedzieć, że o panice wśród klientów domów maklerskich nie ma mowy.

– Prawdziwy strach pojawi się dopiero, jeśli spadki będą się pogłębiać i przeciągać w czasie, a z gospodarki zaczną napływać niepokojące informacje – uważa Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny w BM ING BSK.

Żelazne nerwy inwestorów .09

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły