Handel i konsumpcja

Prawo farmaceutyczne. Zmiana prawa uderzy w Pelion. Neuka skorzysta

Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo farmaceutyczne. Co to oznacza dla dystrybutorów z GPW?
Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

W poniedziałek dystrybutorzy leków notowani na warszawskim parkiecie przykuwali uwagę wielu inwestorów. Posiadacze akcje Neuki i Pelionu byli jednak w zgoła odmiennych nastrojach. Przez cały dzień papiery Pelionu mocno taniały. Z kolei notowania Neuki świeciły soczystą zielenią. Powód?

Nadchodzą zmiany

Foto: GG Parkiet

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo farmaceutyczne. Zgodnie z nią firma nie otrzyma zezwolenia na uruchomienie apteki, jeśli w gminie przypada więcej niż 3 tys. osób na już działające punkty tego typu. Kolejne apteki muszą też być otwierane w odległości co najmniej kilometra od istniejących. Apteki będą mogły otwierać tylko spółki – jednoosobowe czy cywilne, należące do farmaceutów. Jeden właściciel będzie mógł posiadać nie więcej niż cztery apteki. Ustawa trafia teraz do Senatu, który ponownie może dokonać zmian w jej treści. Ministerstwo Zdrowia pracuje też nad nową regulacją rynku farmaceutycznego, ale prace skomplikowała nagła dymisja wiceministra Krzysztofa Łandy, odpowiedzialnego za projekt.

Wprowadzenie nowego prawa byłoby negatywne dla Pelionu, który ma największą sieć aptek (Dbam o Zdrowie) w Polsce. Posiada około 580 aptek własnych i blisko 270 aptek franczyzowych. Biznes Pelionu dzieli się na dwie części: hurtową, związaną z dystrybucją leków, oraz detaliczną dotyczącą aptek. W 2016 r. część detaliczna wygenerowała 2,8 mld zł przychodów, co odpowiadało za prawie 31 proc. przychodów grupy. Ta część biznesu wygenerowała 21,8 mln zł zysku operacyjnego wobec 32,7 mln zł straty operacyjnej rok wcześniej.

Ratunek poza giełdą

W świetle nowego prawa Pelion nie będzie mógł ani otwierać, ani przejmować nowych aptek. Status quo zostanie utrzymane, jednak z różnych względów apteki muszą odnawiać swoje koncesje. Jeden z analityków szacuje, że w negatywnym scenariuszu spółka może tracić do 30 koncesji rocznie, czyli 60 mln zł przychodów. – W naszym przypadku zmiana koncesji będzie niemożliwa, więc będziemy je tracili i zamiast rozbudowywać firmę, tak jak dzieje się to w innych branżach, będziemy musieli zamykać apteki. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że w firmie prywatnej razem z rodziną będę mógł mieć kilka aptek, a w firmie publicznej będzie to niewykonalne – mówił nam kilka dni temu Jacek Szwajcowski, prezes Pelionu, który chce ściągnąć spółkę z giełdy. W połowie marca Korporacja Inwestycyjna Polskiej Farmacji ogłosiła wezwanie na walory Pelionu po 52,33 zł. KIPF jest spółką inwestycyjną, utworzoną kilkanaście lat temu przez założycieli Pelionu – Jacka Szwajcowskiego i Zbigniewa Molendę. UOKiK właśnie wydał zgodę na to, by Szwajcowski poprzez KIPF przejął kontrolę na firmą. Przyjmowanie zapisów w wezwaniu zaczęło się 31 marca i potrwa do 12 maja. Pięć OFE posiadających około 30 proc. akcji zadeklarowało, że nie odpowie w wezwaniu. Z kolei kilka dni temu akcjonariusze Farmacolu zdecydowali o zdjęciu spółki z GPW.

Zmiana prawa bezpośrednio nie wpłynie na Neukę, która nie posiada własnych aptek. Biorąc pod uwagę to, że lider na krajowym rynku dystrybucji leków od lat mocno rozwija współpracę z aptekami niezależnymi, zmiana prawa jest pozytywną informacją dla toruńskiej grupy.

kamil.majcher@parkiet.com

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły