Gospodarka

PKO BP dementuje

Największy bank w Polsce zaprzecza doniesieniom jakoby miał być zainteresowany przejęciem Luminora działającego w Litwie, Łotwie i Estonii.
Foto: materiały prasowe

Dziś po południu Reuters, powołując się na dwa źródła, informował, że Bank PKO BP jest zainteresowany przejęciem banku działającego w krajach bałtyckich. Na celowniku miał być podobno Luminor, funkcjonujący na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jedno ze źródeł Reutersa informuje, że PKO BP złożyło nawet propozycję zakupu banku Luminor. Ta jednak miała zostać odrzucona.

Parę godzin później PKO BP na Twitterze zaprzeczył tym doniesieniom. „Nie składaliśmy nigdy oferty na bank Luminor ani nie wyrażaliśmy zainteresowania jego zakupem. Nie prowadzimy innych działań zmierzających do przejęcia innych banków działających w krajach bałtyckich" – napisano na oficjalnym koncie banku.

Bank powstał z połączenia dwóch skandynawskich banków - ok. 930 tys. klientów DNB i 350 tys. klientów Nordei. Co ciekawe Reuters twierdzi, że przed publikacją tekstu PKO BP, Nordea i DNB odmówiły mu komentarza w tej sprawie.

Ostatnią akwizycją PKO BP jest ubiegłoroczne (grudniowe) przejęcie Raiffeisen-Leasing Polska za 850 mln zł. Bank ma kapitał nadwyżkowy (ponad minimalne poziomy wymagane przez KNF), dające mu swobodę w rozwoju, ale bufor ten nie jest na tyle duży, aby mógł wypłacać dywidendy (nie zrobił tego przez trzy lata z powodu kredytów frankowych). Biorąc pod uwagę brak możliwości szybszego rozwoju i wypłaty dywidendy oraz wynikające z tego przekapitalizowanie, przejęcia mogą być dobrym sposobem na wykorzystanie nadwyżkowego kapitału.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły