Uzdrowisko Sopot poszuka remediów na europejskie bolączki

Od 2011 r. na przełomie września i października Sopot staje się na kilka dni centrum dyskusji przedsiębiorców i polityków na najbardziej aktualne tematy dotyczące przyszłości Europy. Tak będzie także w tym roku. W środę rozpoczyna się tam siódma edycja Europejskiego Forum Nowych Idei.

Aktualizacja: 27.09.2017 11:56 Publikacja: 27.09.2017 06:00

Sopockie forum to dziesiątki dyskusji w pięknej, nadmorskiej scenerii.

Sopockie forum to dziesiątki dyskusji w pięknej, nadmorskiej scenerii.

Foto: Archiwum

Temat przewodni tegorocznego Forum brzmi: „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy?". Nawiązuje on do podziału, jaki zarysował się w Unii Europejskiej za sprawą decyzji Wielkiej Brytanii, aby wystąpić z tej wspólnoty, ale też do wzrostu popularności populistycznych partii w wielu krajach Europy, konfrontacyjnej postawy polskiego rządu wobec unijnych instytucji oraz protekcjonistycznej retoryki prezydenta USA Donalda Trumpa.

Konfrontacja środowisk

– Niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej odwracają się od idei jednolitego rynku, wolnego przepływu osób i kapitału czy ściślejszej integracji całej Unii. A przecież tylko UE rozumiana jako jedność jest realną siłą ekonomiczną, która może równoprawnie rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami czy Indiami. EFNI to ważny głos w debacie o przyszłości i charakterze Europy. Nasze zadanie to wskazanie, gdzie my – polscy i europejscy przedsiębiorcy – widzimy się w tym procesie i jakiej Europy chcemy – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, będącej głównym organizatorem imprezy.

EFNI od początku istnienia przyciąga ważne osobistości ze świata polityki, biznesu, nauki i kultury. W tym roku podczas ceremonii otwarcia wystąpi znany historyk prof. Norman Davies, który będzie rozmawiał z Jerzym Buzkiem na temat wartości jednoczących Europę.

Z kolei w piątek, trzeciego dnia forum, uczestnicy będą mieli okazję posłuchać Michela Barniera, byłego komisarza Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i sektora usług, a obecnie głównego unijnego negocjatora ds. brexitu. Sopot odwiedzą też m.in. Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, oraz Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz UE ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Polski rząd reprezentował będzie m.in. wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dyskusje z efektem

Organizatorzy EFNI zaplanowali w tym roku pięć sesji plenarnych oraz 16 debat panelowych. Oprócz tego przewidziano wiele dyskusji w węższym gronie, w tym „Rozmowy nocnych marków", czyli cykl wieczornych spotkań w kawiarnianej atmosferze. EFNI urozmaicą spotkania z autorami książek, m.in. prof. Grzegorzem Kołodką oraz Scillą Elworthy.

Jak co roku, EFNI zakończy się przyjęciem „Deklaracji sopockiej". To dokument, który zawiera syntezę wniosków z debat i postulaty uczestników forum dotyczące przyszłości Europy, niezbędnych reform itp. Deklaracja trafia później na ręce europejskich decydentów.

„Parkiet" jest patronem medialnym EFNI. Na kolejny stronach rozmawiamy o forum z Henryką Bochniarz, zapowiadamy najciekawsze dyskusje oraz prezentujemy sylwetkę gościa specjalnego Michela Barniera. W kolejnych dniach opublikujemy relacje z najważniejszych wydarzeń sopockiej imprezy.

[email protected]

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28