Gospodarka - Świat

Financial Times: Giełdy podnoszą opłaty za dane

Największe europejskie giełdy papierów wartościowych rozsierdziły swoich największych klientów, podnosząc ceny za udostępnianie żywotnych informacji handlowych, i to na kilka dni przed wejściem w życie przepisów monitorujących koszty rynkowych danych.
Foto: AFP

Banki, firmy stosujące trading wysokiej częstotliwości (HFT) oraz systemy alternatywnego obrotu, nie kryją oburzenia na giełdę madrycką, Euronext, Nasdaq i Deutsche Boerse za to, że wspólnie od 1 stycznia podnoszą ceny takich usług.

Punktem zapalnym tego sporu było ostre zwarcie BME – największej hiszpańskiej giełdy – z UBS. UBS MTF, system handlowy należący do szwajcarskiego banku, od przyszłego tygodnia zawiesi obrót akcjami hiszpańskich spółek z powodu „znaczącego" wzrostu opłat, jaki BME wprowadziła za podstawowe dane, takie jak kursy papierów.

Opłaty za dane stają się coraz ważniejsze dla globalnych operatorów giełdowych. Przychody ze sprzedaży danych w 2016 r. wzrosły o 29 proc., do 5,4 mld USD – według informacji firmy konsultingowej Burton-Taylor. JB

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz