Gospodarka - Świat

Obligacje rynków wschodzących liderem

Emerging markets - od Argentyny po Wybrzeże Kości Słoniowej - są największymi wygranymi 2017 roku, informuje Bloomberg.
Foto: Bloomberg

Argentyna, która aż osiem razy od uzyskania niepodległości 200 lat temu ogłaszała niezdolność do spłaty swoich zobowiązań, w czerwcu sprzedała 100-letnie obligacje za 2,75 miliarda dolarów przy popycie sięgającym 9.75 mld dolarów. W tym samym miesiącu Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie kilka tygodni wcześniej doszło do buntu armii, ze sprzedaży 16-letnich papierów, przy dużym popycie, pozyskało 1,26 mld dolarów.

W sumie kraje wschodzące w 2017 roku ze sprzedaży papierów dłużnych zainkasowały co najmniej 125 miliardów dolarów, ponad dwa razy więcej niż łącznie przez dwa poprzednie lata. Sprzyjał temu słaby dolar i wypłaszczająca się krzywa rentowności. Rentowność obligacji rynków wschodzących wynosi 4,5 proc. i jest najniższa od 2013 roku.

Co dalej? Bycze nastroje mają szansę się utrzymać jeśli amerykański Fed nie przyspieszy tempa zaostrzania polityki pieniężnej i perspektywy dla dolara pozostaną niedźwiedzie., twierdzą stratedzy.

Istnieje też ryzyko, że kiedy obligacje państw z rynków wschodzących zaczną być postrzegane jako drogie wówczas inwestorzy mogą zacząć szukać schronienia w funduszach rynku pieniężnego.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły