Gospodarka - Świat

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) to 2,3 mln nowych miejsc pracy

Niezwykle dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) może stanowić zagrożenie dla wielu zawodów.
Foto: Adobestock

Firma analityczna Gartner nie ma wątpliwości, że rozwój automatyzacji, analityki danych i tzw. uczenia maszynowego wpłynie głównie na zmniejszenie zatrudnienia w sektorze przemysłowym, gdzie jest wiele prostych i powtarzalnych prac. Jednak taki negatywny efekt rozwoju AI ma być widoczny tylko w ciągu kilku lat. Eksperci prognozują, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji zacznie przybywać zupełnie nowych zawodów. W efekcie o ile do 2020 r. AI doprowadzi do eliminacji 1,8 mln miejsc pracy na świecie, o tyle przyczyni się też do stworzenia 2,3 mln nowych – podaje Gartner w swoim raporcie.

Badania grupy Pearson pokazują z kolei, że do 2030 r. aż 90 proc. znanych nam obecnie zawodów ulegnie dezaktualizacji – 70 proc. osób prawdopodobnie będzie musiało zmienić sposób wykonywania swojej profesji, a 20 proc. powinno się liczyć z tym, że ich obowiązki przejmą roboty.

Artur Długosz z Intela nie ma wątpliwości, że AI przyniesie jednak pozytywne efekty. – Autonomiczne systemy pomogą nam przekształcać gospodarkę, zwiększać ludzkie możliwości, automatyzować żmudne lub niebezpieczne zadania oraz rozwiązywać niektóre z najtrudniejszych problemów społecznych – przekonuje.

Craig Roth, wiceszef Gartnera, wskazuje, że do 2022 r. co piąty pracownik wykonujący nierutynowe zadania będzie korzystać z technologii AI w swojej pracy. – Za cztery lata sztuczna inteligencja zwiększy wartość biznesów, w których będzie stosowana, o niemal 3 mld dolarów – podkreśla.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz