PMI w strefie euro. Szczepionki budzą nadzieję

W grudniu koniunktura w gospodarce strefy euro nie pogorszyła się w porównaniu do listopada. W związku z informacjami o bliskim początku akcji szczepień przeciw COVID-19, firmy patrzą w przyszłość z największym optymizmem od wiosny 2018 r.

Publikacja: 16.12.2020 10:43

PMI w strefie euro. Szczepionki budzą nadzieję

Foto: Bloomberg

Taki obraz wyłania się ze wstępnych odczytów PMI, wskaźników mierzących koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw.

Jak podała w środę firma IHS Markit, zbiorczy PMI, obejmujący sektory przemysłowy i usługowy, wzrósł w grudniu w strefie euro do 49,8 pkt z 45,3 pkt miesiąc wcześniej. Tym samym wrócił do poziomu sprzed listopadowego tąpnięcia, związanego z ponownym wprowadzeniem w Europie antyepidemicznych ograniczeń aktywności ekonomicznej. To spore zaskoczenie, bo ekonomiści przeciętnie oczekiwali zwyżki PMI do 45,7 pkt.

Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt. oznacza, że więcej przedsiębiorstw dostrzega pogorszenie swojej sytuacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca niż jej poprawę. Dystans od tej granicy można interpretować jako miarę tempa spadku aktywności w gospodarce w ujęciu miesiąc do miesiąca. W tym świetle w grudniu aktywność ekonomiczna w strefie euro była mniej więcej taka jak w listopadzie.

W samym sektorze przemysłowym, który wykazuje jak dotąd dużą odporność na drugą falę pandemii COVID-19, koniunktura w grudniu nawet się poprawiła. Główna składowa przemysłowego PMI, wyrażająca zmianę produkcji w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosła do 56,6 pkt z 55,3 pkt w listopadzie. Cały przemysłowy PMI, który wyraża również m.in. zmiany portfela zamówień oraz zatrudnienia w firmach, znalazł się na najwyższym od niemal trzech lat poziomie 55,5 pkt, po 53,8 pkt w listopadzie.

W sektorze usługowym, który jest bezpośrednio dotknięty antyepidemicznymi restrykcjami, aktywność w grudniu ponownie spadła, ale nie tak ostro jak w poprzednich dwóch miesiącach. Główna składowa usługowego PMI (pełny wskaźnik zostanie opublikowany na początku grudnia), wyrażająca zmianę poziomu bieżącej aktywności firm, wzrosła w grudniu do 47,3 pkt z 41,7 pkt w listopadzie.

Stabilizatorem europejskiej gospodarki pozostają Niemcy, gdzie zbiorczy PMI utrzymuje się powyżej 50 pkt. W grudniu, jak wstępnie obliczyła IHS Markit, wyniósł 52,5 pkt po 51,7 pkt w listopadzie. Dobra koniunktura nad Renem to efekt siły tamtejszego przemysłu.

We Francji zbiorczy PMI podskoczył w grudniu do 49,8 pkt z 40,6 pkt w listopadzie. Jak zauważyła Jessica Hinds, ekonomiska z firmy analitycznej Capital Economics, to może być odzwierciedlenie poluzowania antyepidemicznych restrykcji nad Sekwaną.

„To daje nadzieję, że spadek PKB strefy euro w IV kwartale nie będzie tak głęboki, jak można się było obawiać. Ale zaostrzenie restrykcji w Niemczech sugeruje, że w sektorze usługowym koniunktura w strefie euro pozostanie słaba jeszcze przez pewien czas, stopując ożywienie gospodarcze" – napisała Hinds w komentarzu do wtorkowych danych.

Dotychczasowe przewidywania ekonomistów sugerowały, że PKB strefy euro zmaleje w IV kwartale o około 3 proc. w stosunku do III kwartału. To oznaczałoby, że negatywny wpływ drugiej fali COVID-19 na europejską gospodarkę byłby dużo łagodniejszy niż pierwszej fali. W II kwartale PKB strefy euro zmalał bowiem o niemal 12 proc. wobec I kwartału. Teraz zaś wydaje się, że nawet te prognozy mogą być zbyt ostrożne.

W danych IHS Markit widać też optymizm firm związany z pojawieniem się szczepionek przeciw COVID-19. Oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące produkcji i sprzedaży w najbliższych 12 miesiącach są w grudniu najlepsze od kwietnia 2018 r.

IHS Markit oblicza też wskaźnik PMI w Polsce, ale jedynie przemysłowy. Grudniowy odczyt ukaże się na początku stycznia.

Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal