Gospodarka - Świat

Strefa euro: Ifo wieszczy złotą epokę niemieckiej gospodarki

Największa gospodarka strefy euro w 2018 r. urośnie o 2,6 proc., po 2,3 proc. w tym roku. Także w 2019 r. utrzyma ponad 2-proc. tempo wzrostu PKB – przewiduje wpływowy monachijski ośrodek analityczny Ifo.
Foto: PAP/EPA

„Niemiecka gospodarka jest w doskonałej formie. To głównie zasługa przemysłu wytwórczego, który korzysta z poprawy koniunktury w strefie euro i reszcie świata. Ten sektor będzie nadal zwiększał eksport i aktywność inwestycyjną" – napisali w czwartkowym komunikacie ekonomiści Ifo.

W ub.r. PKB Niemiec zwiększył się o 1,9 proc. Jeśli prognozy Ifo się spełnią, lata 2017–2019 będą pierwszym od co najmniej 1990 r. tak długim okresem wzrostu niemieckiej gospodarki w tempie ponad 2 proc. rocznie. W latach 2007–2008 oraz 2010–2011 rozwijała się ona szybciej, ale oba te okresy były okupione późniejszą recesją lub stagnacją.

O doskonałej koniunkturze nad Renem i w całej strefie euro świadczą wstępne, grudniowe odczyty wskaźników PMI. Zbiorczy PMI, wyrażający tempo rozwoju sektora usługowego i przemysłowego Eurolandu, wzrósł do 58 pkt, z 57,2 pkt w listopadzie. To najwyższy odczyt od blisko siedmiu lat, podczas gdy ekonomiści przeciętnie spodziewali się jego zniżki do 57,2. Dystans PMI od granicy 50 pkt to miara tempa wzrostu aktywności w gospodarce. W grudniu przyspieszył on zarówno w przemyśle, jak i w usługach. W Niemczech PMI w przemyśle osiągnął nowy rekord.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły