Co wynika z 17 prognoz dla indeksu Standard&Poor’s500?

Wszyscy zgadzają się, że w przyszłym roku szczepionki rozruszają gospodarkę, ale nie wiadomo co to będzie oznaczało dla akcji.

Publikacja: 13.12.2020 11:58

Co wynika z 17 prognoz dla indeksu Standard&Poor’s500?

Foto: Bloomberg

Prognozy ekspertów są zróżnicowane. Największym optymistą na Wall Street jest Dubravko Lakos-Bujas z banku JP Morgan, który przewiduje, że w ciągu 12 miesięcy powrót do normalności wywinduje indeks Standard&Poor's500 o 20 proc., czyli do 4400 pkt.

Z kolei Tobias Levkovich i Savita Subramanian z Citigroup, obawiają się, że powrót do normalności jest już w cenach. Ich zdaniem S&P500 zyska w tym okresie zaledwie 3,7 proc i będzie wzrośnie do 3800 pkt.

Ten rozstrzał, typowy dla tak burzliwych okresów jak obecny, pokazuje jak trudno jest prognozować zmiany rynkowe, kiedy gospodarka wychodzi z recesji.

Od marcowego dołka S&P500 zyskał 63 proc., a jego wskaźnik cena/zysk sięga 22 i jest blisko najwyższego poziomu od bańki internetowej.

- Znajdujemy się na niezbadanym terytorium - - wskazuje Eric Diton, szef The Wealth Aliance. Podkreśla on, że wyceny są wysokie, a stopy procentowe są na wyjątkowo niskich poziomach. W tak ekstremalnych okolicznościach modele wielu ekonomistów, jego zdaniem, nie funkcjonują właściwie.

Średnia szacunków ekspertów wskazuje, że za 12 miesięcy wartość indeksu Standard&Poor's500 wyniesie 4035 pkt, zauważa Bloomberg, który wziął pod lupę 17 prognoz.

10-proc. wzrost tego kluczowego wskaźnika amerykańskiego rynku akcji z obecnego poziomu byłby drugim najlepszym wynikiem od początku rynku byka, który wystartował w 2009 roku. Jednak taka zwyżka byłaby tylko nieco lepsza od średniej rocznej stopy zwrotu tego wskaźnika w tym okresie wynoszącej 9,5 proc. W. Z.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają