Jedynka dla Niemiec

Tempo wzrostu niemieckiej gospodarki spadnie w 2019 r. do 1,1 proc., z 1,5 proc. w tym roku i 2,2 proc. w poprzednich dwóch latach.

Publikacja: 13.12.2018 12:41

Jedynka dla Niemiec

Foto: AFP

Takie prognozy dla gospodarki Niemiec przedstawił w środę monachijski ośrodek badawczy Ifo. Jeszcze jesienią zakładał, że w 2018 r. PKB Niemiec powiększy się o 1,9 proc., a w przyszłym roku o 1,7 proc. W 2020 r. Ifo oczekuje obecnie wzrostu PKB o 1,6 proc., zamiast o 1,7 proc.

Ten scenariusz oznacza że Niemcy, które w ostatnich latach były kołem zamachowym gospodarki strefy euro, teraz są jej hamulcem. PKB eurolandu powiększy się w 2019 r. według Ifo o 1,5 proc., po 1,9 proc. w 2018 r. i 2,5 proc. w 2017 r.

„Niemcy, Hiszpania i Holandia, gdzie tempo ekspansji gospodarczej w nadchodzącym roku będzie o 0,3-0,4 pkt proc. niższe, niż w 2018 r., to kraje w dużej mierze odpowiedzialne za spowolnienie w całej strefie euro" – przyznają ekonomiści Ifo.

„Osłabienie koniunktury spowodowane sytuacją w branży motoryzacyjnej utrzyma się w 2019 r. Do tego globalną gospodarkę hamują liczne czynniki powodujące niepewność, takie jak Brexit, sytuacja Włoch i polityka handlowa USA" – powiedział dyrektor działu analiz cyklu koniunkturalnego i prognoz w Ifo Timo Wollmershaeuser.

Według analityków Ifo spowolnienie w niemieckiej gospodarce zahamuje wzrost zatrudnienia, ale nie doprowadzi do jego spadku. W efekcie nadal malała będzie stopa bezrobocia. Na koniec tego roku wyniesie 5,2 proc., rok później 4,9 proc., za dwa lata 4,7 proc.

Taka sytuacja na rynku pracy sprawi, że firmom wciąż doskwierał będzie niedobór wykwalifikowanych pracowników, a w efekcie szybko rosły będą płace. Ifo przewiduje, że w zwiększą się one w 2019 r. o 3,1 proc., po 3,3 proc. w 2018 r. Wraz ze wzrostem cen energii przyczyni się to do przyspieszenia inflacji z 1,9 proc. rok do roku średnio w mijającym roku do 2,2 proc. w roku nadchodzącym.

Monachijski instytut przewiduje, że gorsza koniunktura, większe wydatki publiczne i obniżka podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne zmniejszą nadwyżkę w niemieckim budżecie z rekordowych 53,8 mld euro (1,6 proc. PKB) w tym roku do 32,5 mld euro (0,9 proc. PKB) rok później.

W scenariuszu Ifo dla niemieckiej gospodarki są również założenia co do koniunktury w Polsce. Analitycy monachijskiego ośrodka przewidują, że PKB Polski powiększy się w 2019 r. o 4,1 proc., po 5,3 proc. w 2018 r. i 4,8 proc. w 2017 r. To jest prognoza optymistyczna. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga przeciętnie spodziewają się, że tempo wzrostu polskiej gospodarki zmaleje w przyszłym roku do 3,6 proc.

Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich inwestorów najlepsze od ponad dwóch lat
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin silniejszy niż prognozowano. Ożywienie gospodarcze pozostaje kruche
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na to, że konflikt się już nie zaostrzy