Negocjacje brexitowe znalazły się na ostrzu noża

Żądania Francji dotyczące dostosowania się Brytyjczyków do regulacji unijnych sprawiły, że szanse na wynegocjowanie umowy handlowej znacząco się zmniejszyły.

Publikacja: 08.12.2020 05:10

Jeśli brytyjski premier Boris Johnson uzna, że z UE nie warto już negocjować, funt może osłabnąć jes

Jeśli brytyjski premier Boris Johnson uzna, że z UE nie warto już negocjować, funt może osłabnąć jeszcze bardziej.

Foto: Bloomberg

Kurs funta do dolara spadał w poniedziałek o ponad 1 proc. i sięgał 1,32 USD, czyli najniższego poziomu od ponad dwóch tygodni. Impulsem do osłabienia brytyjskiej waluty były przecieki dotyczące negocjacji brexitowych. Unijni i brytyjscy negocjatorzy nie zdołali w weekend uzgodnić umowy o relacjach gospodarczych pomiędzy Wielką Brytanią a UE, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Brytyjczycy poszli na ustępstwa w sprawie dostępu do łowisk, ale według przecieków Francja i Niemcy zażądały, by UE dostała prawo nakładania karnych ceł na brytyjskie produkty, jeśli Wielka Brytania będzie zbyt wolno dostosowywać się do unijnych regulacji.

Francuski opór

Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" wynik poniedziałkowych negocjacji nie był jeszcze znany i nie wiadomo było, czy będą one kontynuowane we wtorek. Brytyjski premier Boris Johnson miał omawiać wieczorem tę sprawę z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. Wyglądało jednak na to, że bez złagodzenia stanowiska przez UE negocjacje zostaną zerwane.

– Nie będzie żadnej umowy, jeśli UE nie uzna rzeczywistości – powiedział dziennikowi „Guardian" anonimowy przedstawiciel rządu brytyjskiego.

GG Parkiet

Brytyjscy negocjatorzy proponowali wprowadzenie do umowy z UE mechanizmu przeglądu regulacji, który byłby przeprowadzany co kilka lat i pozwalał na dostosowywanie umowy do nowych okoliczności. Francja opowiada się jednak za dalej idącą kontrolą nad brytyjską polityką regulacyjną. – Brytyjczycy chcą dostępu do wspólnego rynku europejskiego bez ograniczeń nałożonych na ich standardy socjalne, środowiskowe lub zdrowotne, co jest nie do zaakceptowania – stwierdził Clement Beaune, francuski minister ds. europejskich. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Emmanuel Macron, prezydent Francji, jest zdania, że lepiej jest wznowić negocjacje umowy handlowej w 2021 r., niż teraz zawrzeć umowę, która nie odpowiadałaby Francji.

Presja na walutę

Niepewność związana z brexitem była, obok pandemii, jednym z głównych powodów tego, że brytyjskie aktywa radziły sobie w tym roku stosunkowo słabo. Funt zyskał od początku roku zaledwie 0,4 proc. do dolara, podczas gdy złoty umocnił się o prawie 3 proc., a euro o 8 proc. Londyński indeks giełdowy FTSE 100 stracił od początku stycznia 13 proc., podczas gdy WIG20 zniżkował o 4 proc. Niepokój dotyczący umowy z UE może w nadchodzących dniach i tygodniach jeszcze mocniej uderzyć w brytyjskie aktywa.

– Wciąż spodziewamy się, że rezultatem negocjacji będzie wąska umowa obejmująca handel dobrami, ale poniedziałkowe doniesienia nie wzmacniają naszej wiary i wiary rynku w ten scenariusz. Jeśli rozmowy załamałyby się, to mielibyśmy kolejny negatywny wstrząs dla funta, który mógłby stracić jeszcze 3–8 proc. od obecnego poziomu – prognozuje Ranko Berich, szef działu analiz rynkowych w firmie Monex Europe.

Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe