Niemcy unikną nawrotu recesji?

Październikowy skok produkcji przemysłowej nad Renem oraz sygnały, że listopad nie był pod tym względem dużo słabszy, sugerują, że Niemcy unikną w IV kwartale spadku aktywności ekonomicznej pod wpływem drugiej fali Covid-19.

Publikacja: 07.12.2020 11:29

Niemcy unikną nawrotu recesji?

Foto: Bloomberg

Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w październiku po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych o 3,2 proc. wobec września, gdy z kolei wzrosła o 2,3 proc. Ten wynik dwukrotnie przewyższył przeciętne szacunku ekonomistów.

W ujęciu rok do roku produkcja nad Renem zmalała w październiku o 3 proc., po zniżce o 6,7 proc. we wrześniu. Ekonomiści przeciętnie szacowali, że produkcja była o 4,6 proc. niższa niż w październiku ub.r.

Ekonomiści z firmy analitycznej Capital Economics wyliczyli, że produkcja nad Renem  jest wciąż o około 5 proc. poniżej poziomu z lutego, ostatniego miesiąc przed wybuchem epidemii Covid-19 w Europie. Pod tym względem Niemcy wypadają nieco gorzej niż inne duże gospodarki strefy euro (Francja, Włochy, Hiszpania). Mimo to, Niemcy jako jedyny kraj z tego grona mają szansę na uniknięcie w IV kwartale spadku PKB (w stosunku do III kwartału).

„Nawet jeśli w listopadzie i grudniu produkcja przestanie rosnąć, w całym IV kwartale i tak będzie o 5 proc. większa niż w III kwartale. To wystarczy, aby podnieść PKB o 1 proc. kwartał do kwartału. Wprawdzie jednocześnie zmaleje prawdopodobnie aktywność w sektorze usługowym, ale i tak wydaje się, że PKB Niemiec w IV kwartale nieznacznie wzrośnie, podczas gdy w innych dużych krajach strefy euro spodziewamy się spadku tego wskaźnika" – napisał w komentarzu do poniedziałkowych danych Andrew Kenningham, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics. Jak podkreślił, ankietowe wskaźniki koniunktury w przemyśle (PMI, Ifo) dają podstawy, aby sądzić, że przynajmniej w listopadzie antyepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej nie zatrzymały wzrostu produkcji.

„Przy założeniu, że do końca IV kwartału produkcja utrzyma się na październikowym poziomie, w całym kwartale wzrośnie o 5 proc., co da gospodarce mile widziane wsparcie w okresie słabości sektora usługowego. Przypuszczamy, że w praktyce wzrost produkcji wyniesie od 3 do 4 proc., ale nawet to zwiększa prawdopodobieństwo, że PKB Niemiec w IV kwartale nie zmaleje" – przyznaje Claus Vistesen, ekonomista z firmy analitycznej Pantheon Macroeconomics.

Kenningham przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem. „Perspektywy na pierwsze miesiące 2021 r. są nienajlepsze. Obecna faza ożywienia gospodarczego straci impet, a aktywność  w gospodarce wciąż będą ograniczały restrykcje związane z Covid-19 i być może Brexit bez umowy z UE" – tłumaczy.

Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań