Rewolucja w Societe Generale

W poszukiwaniu oszczędności instytucja zamknie 15 proc. placówek, zwalniając 900 osób we Francji do 2020 r.

Publikacja: 28.11.2017 11:47

Rewolucja w Societe Generale

Foto: Bloomberg

W rozmowie z Financial Times dyrektor generalny Societe Generale - Frédéric Oudéa, wskazuje, że - europejski sektor bankowy przechodzi rewolucję, która zajmie mu około dekady. -

Zmiany w sektorze będą spowodowane przede wszystkim rewolucją cyfrową, dodatkowymi regulacjami i zmianami politycznymi. Bankowość detaliczna, która odpowiada za jedną trzecią przychodu Societe Generale dozna według prezesa silnej automatyzacji i napotka na zwiększoną konkurencję, która wynikać będzie z asymetrii wymagań regulacyjnych po dwóch stronach Atlantyku.

Francuski pożyczkodawca zmniejszy liczbę placówek z 2 do 1,7 tys. oraz zwolni 900 pracowników z francuskiej sieci bankowości detalicznej. Redukcja zatrudnienia jest kolejnym krokiem w strategii ogłoszonej przez bank jeszcze na początku 2016 r., która zakłada zwolnienie 2 550 osób w przygotowaniu instytucji na zawirowania najbliższych lat. Societe Generale zatrudnia obecnie 23 000 osób w bankowości detalicznej.

Inwestorzy nie darzyli jednak finansowego giganta szczególną sympatią w tym roku. Akcje banku w 2017 r. spadły o ponad 8 proc., w czasie gdy indeks Euro Stoxx 600 banks wzrósł o 11,2 proc.

Strategia instytucji do 2020 r. obejmuje utrzymanie 3-procentowego wzrostu przychodu rocznie, osiągnięcie dodatkowego przychodu 3,6 mld euro za 3 lata, oraz uzyskanie zwrotu na kapitale własnym na poziomie 11,5 proc.

Co więcej Societe Generale zamierza utrzymać stopę wypłaty dywidendy na poziomie 50 proc. i osiągnąć roczny koszt działalności na poziomie 17,8 mld euro w 2020 r., w czym pomóc mają oszczędności sięgające 1,1 mld euro. Dzięki temu wskaźnik C/I (koszt do dochodów) ma spaść o 1 pkt proc. do 63 proc. w 2020 r.

Societe Generale jest jednym z kilku banków rozważających fuzję z niemieckim Commerzbankiem. Prezes Oudéa zaznacza jednak, że takie łączenie instytucji pozostanie skomplikowane, przynajmniej dopóki nie nastąpi harmonizacja przepisów dotyczących kapitału i płynności wewnątrz strefy euro.

Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki