Rośnie presja na Fed

Coraz liczniejsze są głosy, że Rezerwa Federalna powinna zacieśnić politykę pieniężną.

Publikacja: 19.11.2021 12:42

Rośnie presja na Fed

Foto: Adobestock

William Ackman, inwestor, założyciel i dyrektor generalny Pershing Square Capital Management, firmy zarządzającej funduszami hedgingowymi, którego poglądy są szeroko obserwowane na Wall Street powiedział, że bardzo luźna polityka monetarna amerykańskiego banku centralnego stworzyła „klasyczną bańkę" i uważa, że ??Rezerwa Federalna będzie musiała szybciej podwyższyć stopy procentowe, aby walczyć z inflacją.

– Jesteśmy w klasycznej bańce, która była napędzana przez Fed –  powiedział Ackman n konferencji. Przemawiał kilka dni po tym, jak rząd ogłosił, że ceny konsumenckie w USA w październiku wzrosły o 6,2 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przewyższając prognozy wielu ekonomistów. – Każdy wskaźnik miga na czerwono– podkreślił, powołując się na rosnące ceny nieruchomości, rynku sztuki i giełdy.  Nazwał inflację największym ryzykiem dla swojego funduszu hedgingowego w tym roku i powiedział, że spodziewa się, że bank centralny będzie musiał wkrótce podnieść stopy. – Sądzę, że Fed będzie zmuszony do znacznie szybszego zaostrzenia polityki pieniężnej – powiedział Ackman dodając, że nie widzi powodu, aby utrzymywać stopy procentowe na obecnym niskim poziomie i argumentując, że łatwa polityka monetarna nie przywraca ludzi na rynek pracy. Powiedział również, że wyższe ceny są napędzane zmianami strukturalnymi i że ostatnie podwyżki mogą nie być przejściowe, jak powiedzieli niektórzy decydenci, ekonomiści i wiele korporacji.

Jesienią 2019 r., na długo przed pandemią, Fed przyjął strategię zwaną „elastycznym celowaniem w średnią inflację", aby umożliwić „przekroczenie" inflacji. Chociaż Fed utrzymał swój cel, jakim jest inflacja średnio na poziomie 2 proc. w czasie, powiedział, że pozwoli okresom wyższej inflacji nadrobić okresy inflacji poniżej celu. Niektórzy ekonomiści stwierdzili, że Fed zasadniczo podnosi swój cel inflacyjny do 2,5 proc.

Wraz ze wzrostem inflacji w tym roku wzrosła również krytyka nowej strategii Fed. Podwyżki cen konsumpcyjnych przekraczają obecnie 6 proc., najwyższy poziom od 30 lat.

Martin Wolf, znany korespondent ekonomiczny Financial Times, nazwał nowe ramy "nonsensem Fedu".

– Nigdy nie miało dla mnie sensu, że wiodący bank centralny na świecie powinien reagować na swoje przeszłe porażki, celowo popełniając w przyszłości przeciwne błędy – napisał. Dodał, że decyzja Fedu o utrzymaniu polityki pieniężnej w tych samych ustawieniach wprowadzonych w marcu 2020 r. „wydaje się szalenie niewłaściwa".

Raghuram Rajan, były szef indyjskiego banku centralnego, a teraz profesor na University of Chicago Booth School of Business powiedział, że nowe ramy Fedu wydają się powodować zmianę zachowań z uświęconych tradycją sposobów walki z inflacją. – W przeszłości, kiedy Fed widział inflację, niezależnie od tego, jak została spowodowana, „stawiał przed mikrofonami, wyprostowywał ramiona i mówił: »nienawidzimy inflacji, szybko coś z tym zrobimy«" – powiedział Rajan. – Tym razem bankierzy centralni usprawiedliwiają inflację, nazywając ją przejściową i mówiąc, że zniknie – dodał. Według niego istnieje ryzyko, że mamy „niewłaściwe ramy dla złego reżimu", jeśli globalna gospodarka wyjdzie z ery niskiej inflacji.

Tymczasem według Althe Spinozzi, strateg ds. instrumentów o stałym dochodzie w Saxo Banku, Rezerwa Federalna przyjmie nieco bardziej jastrzębią retorykę po tym jak Bullard, George, Mester i Harker zostaną członkami z prawem głosu. Oznacza to, że oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych będą musiały wzrosnąć, a popyt na amerykańskie obligacje skarbowe będzie dalej spadał w miarę postępującego ograniczania skupu aktywów. Rozwiązanie problemu pułapu długu wyeliminuje również opór dotyczący rentowności długoterminowych.

W tym tygodniu James Bullard, prezes Fed z St. Louis, zaapelował o przyjęcie bardziej agresywnej polityki, aby ostudzić presje inflacyjne.

Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty