Gospodarka - Świat

South China Moring Post: Symbolika i kurtuazja

Chiński przywódca Xi Jinping i jego małżonka Peng Liyuan podjęli Donalda Trumpa i jego żonę Melanię herbatą w Hali Wcielonych Skarbów w pekińskim Zakazanym Mieście.
Foto: AFP

Zrobili to nie tylko po to, by zrobić na amerykańskim prezydencie wrażenie swoją kurtuazją. Za wyborem tego miejsca na wspólną herbatkę przemawiała również głęboka symbolika mająca podkreślać przyjaźń amerykańsko-chińską. Hala Wcielonych Skarbów to budynek z 1915 r., który powstał za pieniądze zwrócone ówczesnym władzom chińskim administracja Theodore'a Roosevelta. USA były wówczas jednym z wierzycieli Chin, ale jako jedyne państwo zdecydowały się na anulowanie długu Państwa Środka oraz zwrócenie mu zamrożonych aktywów. Za część uzyskanych w ten sposób pieniędzy zbudowano Halę Wcielonych Skarbów jako miejsce przechowywania dóbr kultury z pekińskich pałaców. Za resztę stworzono Uniwersytet Tsinghua i ufundowano program stypendialny.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz