Gospodarka - Świat

Najlepsze na świecie fundusze emerytalne flirtują z ryzykiem

Duńska branża emerytalna, mająca aktywa o rekordowej wartości 530 miliardów dolarów i chlubiąca się najlepszym na świecie pokryciem przyszłych zobowiązań, ostro inwestuje w akcje, by zwiększyć stopy zwrotu i zniwelować skutki ujemnych stóp procentowych .
Foto: Bloomberg

Jednak, jak pisze Bloomberg, ten wielki apetyt negatywnie wpływa na rynek ofert pierwotnych i sprawia, że z rynku znikają duże pakiety walorów notowanych na giełdzie spółek.

- Fundusze emerytalne wywierają piętno na wszystkim co dzieje się na duńskim rynku akcji –wskazuje Henrik Drusebjerg, główny strateg Carnegie Investment bank. Podkreśla, że w innych krajach zainteresowani bezpośrednio inwestują w akcje, natomiast Duńczycy swoje oszczędności lokują w funduszach emerytalnych.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły