Oferta Aramco zaszkodzi GPW

Waga polskiego rynku akcji w międzynarodowych indeksach zmniejszy się po wielkim IPO saudyjskiej spółki.

Aktualizacja: 05.11.2019 07:14 Publikacja: 05.11.2019 05:00

Oferta Aramco zaszkodzi GPW

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Czy gigantyczna oferta publiczna saudyjskiego koncernu naftowego Aramco przyniesie również odczuwalne skutki dla polskiego rynku akcji? Analitycy wskazują, że zmniejszy ona wagę Polski w indeksie MSCI Emerging Markets. – Z ostatnich informacji wynika, że Aramco chce sprzedać 3 proc. akcji wartych ok. 45 mld USD. W takim scenariuszu udział Arabii Saudyjskiej wzrośnie o 0,8 pkt proc., z 2,6 proc. do 3,4 proc. Udział Polski spadnie wtedy o niecałe 0,01 pkt proc., co będzie się wiązało z podażą polskich akcji rzędu 600 mln zł – mówi „Parkietowi" Maciej Marcinowski, analityk Trigon TFI.

Spadek wagi polskiego rynku w indeksie MSCI Emerging Markets może się okazać nieco mniejszy, jeśli w ofercie Aramco zostaną sprzedane akcje spółki warte tylko 40 mld USD. Szczegóły dotyczące ceny oraz ilości akcji oferowanych inwestorom mają być ujawniane stopniowo do 9 listopada. Sama oferta zostanie najprawdopodobniej przeprowadzona w okolicach 12 grudnia. W niedzielę saudyjski regulator dał zgodę na przeprowadzenie tego długo wyczekiwanego IPO.

Kwestia wyceny

Nawet jeśli zostanie zrealizowany najbardziej ostrożny scenariusz, mówiący o pozyskaniu z rynku „tylko" 40 mld USD, to oferta Aramco będzie największym IPO w historii. Dotychczasowy rekord to 25 mld USD pozyskanych w 2014 r. przez Alibaba Group, chińskiego giganta sprzedaży internetowej.

Oferta zostanie przeprowadzona tylko na giełdzie w Rijadzie. Wcześniej pojawiały się przecieki, że debiut może się odbyć równolegle na saudyjskiej giełdzie oraz na jednej z wielkich giełd zagranicznych, np. w Londynie, Nowym Jorku lub Hongkongu. Yasir al-Rumayyan, prezes Aramco, ogłosił jednak w niedzielę, że jego spółka wstrzymała się z przeprowadzeniem oferty za granicą. Mimo to oferta może przynieść 450 mln USD bankom i spółkom pomagającym ją organizować, czyli: Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley, saudyjskiemu bankowi (NCB) i firmie Samba Capital.

IPO może wycenić Aramco na 1,5 bln USD, co oznacza, że będzie ona spółką o najwyższej wartości rynkowej na świecie. Wycena na poziomie 1,5 bln USD jest jednak lekkim rozczarowaniem, gdyż saudyjski następca tronu książę Mohamed bin Salman mówił wcześniej o wycenie sięgającej nawet 2 bln USD.

Wydobywczy gigant

Aramco jest największą spółką naftową na świecie. Odpowiada za 13 proc. globalnych dostaw ropy, a jej zysk netto w pierwszym półroczu 2019 r. wyniósł 46,9 mld dolarów, czyli więcej niż łączne zyski sześciu kolejnych pod względem wielkości spółek naftowych na świecie. Aramco wydobywa 11,6 mln baryłek ropy dziennie i posiada rezerwy surowca wynoszące 227 mln baryłek. Wydobycie baryłki ropy z saudyjskich złóż kosztuje ją zaledwie 2,8 dolara. Aramco wypłaci w 2020 r. dywidendy warte łącznie 75 mld dolarów, a saudyjski rząd gwarantuje, że w przypadku załamania cen ropy zrezygnuje ze swojej ich części, tak by dywidendy wypłacane inwestorom się nie zmniejszyły.

GG Parkiet

Entuzjazm inwestorów może jednak zmniejszyć to, że oferta odbędzie się tylko w Rijadzie. Temu IPO może też zaszkodzić ryzyko polityczne. We wrześniu największa rafineria należąca do Aramco stała się celem ataku dokonanego za pomocą dronów i rakiet. Atak ten kosztował jednak spółkę tylko 28 mln dolarów i szybko przywróciła ona produkcję.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają