Nakaz uwzględniania transakcji derywatami w zestawieniach finansowych został wprowadzony w 2008 r., zaraz po wybuchu kryzysu finansowego. Miał on celu zwiększenie transparentności tego zdecentralizowanego rynku oraz pomoc regulatorom w wyszukiwaniu potencjalnych zagrożeń na rynku finansowym. FCA podaje, że to pierwszy przypadek w ramach europejskiego rynku, gdy firma zostaje ukarana za niewykazanie w swych raportach handlu derywatami. Nieuwzględnione transakcje warte były 68,5 mln funtów.

To już jednak trzeci raz, gdy Bank of America Merrill Lynch jest karany za nieuwzględnienie w swoich zestawieniach pewnych transakcji. W 2006 r. został ukarany grzywną 150 tys. funtów za podawanie niedokładnych danych, a w 2015 r. dostał grzywnę 13,3 mln funtów za nieodpowiednie raportowanie transakcji wartych 35 mln funtów w latach 2007-2014.

Bank of America Merrill Lynch od początku współpracuje w śledztwie z FCA, dzięki czemu grzywna została obniżona o 30 proc. wobec początkowo planowanej. FCA podała w oświadczeniu, że żaden klient nie ucierpiał finansowo na niedopełnieniu obowiązków raportowych przez BofA/ML.

– Gdy odkryliśmy, że niektóre transakcje nie zostały w pełni zaraportowane, od razu zgłosiliśmy to do FCA – podaje z kolei bank.