Dobra passa akcji azjatyckich spółek w USA

Trzynaście azjatyckich spółek pozyskało w tym roku 2,1 mld USD z pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, a kursy ich akcji wzrosły średnio o 47 proc. od dnia giełdowego debiutu.

Publikacja: 20.10.2017 13:41

Dobra passa akcji azjatyckich spółek w USA

Foto: AFP

Dla porównania – o 11 proc. zdrożały papiery 105 amerykańskich spółek, które w tym roku zadebiutowały na krajowym rynku i pozyskały z IPO łącznie 23,6 mld USD.

Z czwartej pod względem wielkości tegorocznej IPO w Stanach Zjednoczonych chiński bank internetowy Qudian pozyskał 900 mln USD. Od wtorkowego debiutu jego akcje wzrosły o 45 proc., co zwiększyło wartość rynkową spółki do 11,5 mld USD.

W czwartek firma Sea Ltd., właściciel platformy gier Garena, zapowiedziała sprzedaż swoich akcji po 15 USD w ofercie, z której chce pozyskać 850 mln USD. Wyceniłoby to spółkę na 4,8 mld USD i pod tym względem byłby to najdroższy południowoazjatycki sturtup. Również w czwartek chińska sieć kursów języka angielskiego Rise Education Cayman zapowiedziała pozyskanie z IPO 160 mln USD, co podniosłoby jej kapitalizację do 1,6 mld USD.

Tak wielu ofert azjatyckich spółek nie było w jednym miesiącu od września 2014 r., kiedy sklep internetowy Alibaba pozyskał z IPO rekordowe 25 mld USD.

W minionym roku azjatyckim debiutantom w USA nie powodziło się tak dobrze. Ich akcje wzrosły średnio o 12 proc. Zdecydowało o tym między innymi niepowodzenie firmy przesyłkowej ZTO Express, która wprawdzie z największego ubiegłorocznego IPO w USA pozyskała 1,6 mld USD, ale kurs jej akcji stracił 21 proc.

Dwa poprzednie lata dały inwestorom o wiele więcej powodów do optymizmu. Akcje 13 azjatyckich spółek, które łącznie pozyskały z IPO w USA 1 mld USD w 2015 r. wzrosły o 117 proc., podczas gdy amerykańskie spółki dały wtedy inwestorom zaledwie 19 proc. zwrotu. W 2014 r. 20 azjatyckich spółek, w tym Alibaba, pozyskało z IPO 30 mld USD, a ich akcje zdrożały średnio o 152 proc. Spółki z siedzibą w USA sprzedały wtedy akcje za 50 mld USD, ale kursy tych papierów wzrosły średnio tylko o 35 proc.

Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki