Gospodarka - Świat

The Daily Telegraph: Burzliwy koniec jednofuntówki

Tesco postanowiło o tydzień przedłużyć żywot starej jednofuntowej monety.

Nowa i stara moneta jednofuntowa

Foto: AFP

Największa brytyjska sieć supermarketów tym samym zignoruje decyzję Mennicy Królewskiej, że z dniem 15 października okrągła jednofuntówka przestaje być legalnym środkiem płatniczym. Przedstawiciele mennicy ostrzegają, że może to spowodować chaos i zamieszanie wśród klientów. Rzecznik Tesco powiedział gazecie „Daily Telegraph", że zarząd spółki zdecydował się na ten krok właśnie teraz, na sześć dni przed wyjściem monety z obiegu.

Wcześniej firma zamierzała dostosować się do terminu wyznaczonego przez mennicę i uniemożliwić klientom płacenie starą monetą. Ten zwrot dokonany w ostatniej chwili został dobrze przyjęty przez klientów – zapewnił rzecznik.

British Retail Consortium, które reprezentuje duże firmy handlowe na Wyspach, oświadczyło, że „niektóre z nich mogą wybrać bardziej elastyczną politykę i to zależy od ich decyzji". Wcześniej tylko dyskontowa sieć Poundland zapowiadała, że także po niedzieli będzie przyjmowała od klientów stare monety, których pozostało w obiegu 500 mln.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły