Gospodarka - Świat

Roboty zlikwidują jedną trzecią etatów?

– Rozwój technologii może sprawić, że w ciągu nadchodzących pięciu lat zniknie 30 proc. etatów w bankowości – twierdzi Vikram Pandit, były prezes Citigroup, a obecnie szef firmy inwestycyjnej Orogen Group.
Foto: Fotolia

Jego zdaniem, postęp w robotyce i badaniach nad sztuczną inteligencją może sprawić, że wielu pracowników bankowych back-office (zaplecza administracyjnego, funkcji pomocniczych) zostanie zastąpionych przez roboty lub programy komputerowe. – Wszystko, co się dzieje ze sztuczną inteligencją, robotyką i językiem naturalnym, sprawia, że pewne procesy stają się łatwiejsze. To zmieni back-office – prognozuje Pandit.

Jego ostrzeżenia są częściowo zbieżne z zeszłorocznym raportem analityków Citigroup poświęconym wpływowi zmian technologicznych na zatrudnienie w sektorze bankowym. Oni również prognozowali, że dojdzie do 30-proc. redukcji etatów, ale zawężali ją do bankowości detalicznej i przyjęli, że stanie się to w perspektywie nie pięciu, ale dziesięciu lat. Z wyliczeń ekspertów Citigroup wynikało, że procesy technologiczne zagrażają 770 tys. etatów w amerykańskiej bankowości oraz 1 mln w europejskiej.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT i czytaj bez ograniczeń!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz