Słabnie wzrost gospodarczy w Niemczech

Coraz gorsze wieści nadchodzą z Niemiec. W czwartek rano prestiżowy Instytut ifo z Monachium podał obniżoną prognozę wzrostu gospodarczego naszego zachodniego sąsiada.

Publikacja: 12.09.2019 11:19

Słabnie wzrost gospodarczy w Niemczech

Foto: Bloomberg

Zamiast 0,6 procent naukowcy oczekują teraz 0,5 procent wzrostu w 2019 r. - Niemiecka gospodarka jest zagrożona recesją. Podobnie jak wycieki ropy, słabość przemysłu stopniowo rozprzestrzenia się na inne części gospodarki, jak logistyka w sektorze usług - mówi Timo Wollmershaeuser, szef działu prognoz w ifo.

Już w drugim kwartale 2019 r. niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,1 proc. w porównaniu z pierwszym. ifo przewiduje, że w trzecim kwartale nastąpi kolejny spadek, także o 0,1 proc. Dwa kwartały spadku PKB oficjalnie oznaczają recesję. Od wiosny spada zatrudnienie w niemieckim przemyśle, zatrzymał się silny do niedawna wzrost zatrudnienia w sektorze usług i branży budowlanej. Czwarty miesiąc z rzędu rośnie poziom bezrobocia: W 2020 r. Instytut ifo spodziewa się wzrostu jego poziomu do 2,313 mln, w porównaniu z 2,275 mln w roku 2019.

Oznaki pogrożenia się kondycji niemieckiej gospodarki widoczne są już od dłuższego czasu. W styczniu nastąpiło pogorszenie nastrojów wśród niemieckich producentów, a oczekiwania eksportowe ifo w przemyśle spadły w pierwszym miesiącu obecnego roku do 5,9 punktów bilansowych z 8,7 punktów bilansowych w grudniu. Z początkiem roku zniknęły zwłaszcza szanse poprawy w niemieckiej branży motoryzacyjnej, która jeszcze w grudniu ubiegłego roku liczyła na ożywienie rynku i wzrost sprzedaży aut. Pogorszyły się także perspektywy branży chemicznej, a także przemysłu elektrycznego i budowy maszyn.

Negatywnie na gospodarczą koniunkturę w Niemczech wpływają międzynarodowe zawirowania, jak trwający konflikt handlowy między USA a Chinami i coraz bardziej realna groźba bezumownego brexitu. - Ten kryzys został wywołany przez szereg światowych wydarzeń politycznych, które podważają globalny porządek gospodarczy, tworzony przez dziesięciolecia - powiedział Wollmershaeuser.

Tymczasem problemy niemieckiej gospodarki będą mocno odbijać się w Polsce. Największe problemy odczuje szczególnie mocno związana z niemieckimi fabrykami polska branża motoryzacyjna. Niemcy są dla niej najważniejszym rynkiem eksportowym z 36-procentowym udziałem (w całym 2018 r.) w eksporcie części i komponentów do produkcji oraz 30-procentowym w eksporcie samochodów.

W pierwszym półroczu 2019 r. produkcja samochodów osobowych w Niemczech wyniosła 2,49 mln sztuk i zmalała w porównaniu z tym samym okresem ub. roku o 12 proc. Z kolei niemiecki eksport (1,86 mln aut) skurczył się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy o 15 proc. Tak słabe wyniki oznaczają dla polskich poddostawców perspektywę spadku zamówień.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają