Do Niemiec wraca dobra koniunktura?

Niemieccy przedsiębiorcy są w najlepszych nastrojach od lutego. Szczególnie poprawiły się oczekiwania dotyczące koniunktury w najbliższym półroczu.

Publikacja: 27.08.2018 13:50

Do Niemiec wraca dobra koniunktura?

Foto: Bloomberg

Publikowany przez instytut Ifo wskaźnik nastrojów w biznesie, odzwierciedlający ocenę bieżącej sytuacji przedsiębiorstw oraz ich oczekiwania na najbliższą przyszłość, wzrósł w sierpniu do 103,8 pkt, ze 101,7 pkt w lipcu. Znalazł się w efekcie na poziomie najwyższym od lutego.

Była to pierwsza zwyżka tego indeksu po ośmiu z rzędu miesiącach spadków lub stabilizacji. Ekonomiści spodziewali się wprawdzie odbicia, ale kosmetycznego, przeciętnie do 101,9 pkt. Tymczasem sierpniowy skok wskaźnika Ifo należy do największych w jego historii, sięgającej 2005 r.

Do tak znaczącej zwyżki Ifo przyczynił się przede wszystkim przypływ optymizmu przedsiębiorstw w oczekiwaniach na najbliższe pół roku. Wyrażający te oczekiwania indeks wzrósł w sierpniu najbardziej od lutego 2013 r., z 98,2 do 101,2 pkt. To wynik najlepszy od stycznia br.

Wskaźnik ocen bieżącej sytuacji firm także wzrósł, ale nie tak spektakularnie: ze 105,4 do 106,4 pkt. To wynik najlepszy od marca.

- Oprócz dobrej koniunktury w krajowej gospodarce, do poprawy nastrojów przedsiębiorstw przyczynił się rozejm w sporze handlowym z USA – ocenił monachijski instytutu Ifo. Według jego szacunków, nastroje przedsiębiorców sygnalizują, że PKB Niemiec wzrośnie w III kwartale o 0,5 proc., tak jak w II kwartale. To oznacza, że w całym 2018 r. nadreńska gospodarka może się powiększyć o ponad 2 proc.

- Dane z Niemiec sugerują utrzymanie solidnego wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce w kolejnych miesiącach – skomentowali ekonomiści ING Banku Śląskiego. Niemcy są odbiorcą około 30 proc. całego polskiego eksportu, a koniunktura w polskim przemyśle jest silnie związana z sytuacją w tym sektorze nad Renem.

Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe