Gospodarka - Świat

Hang Seng światowym liderem

Jaka jest prawda o sukcesie głównego indeksu giełdy w Hongkongu?
Foto: Bloomberg

Hang Seng, indeks giełdy w Hongkongu w tym roku zyskał już 26 proc. i jest liderem wśród największych światowych parkietów, informuje Bloomberg. Jednak na tę zwyżkę zapracowało niewiele spółek. W czołówce wzrostów znalazł się m. in. Tencent Holdings, którego kurs zyskał prawie 70 proc. Jednak zwiększyła się też zmienność notowań tego giganta. W okresie 30 dni podskoczyła ona o 51 proc.

Eksperci twierdzą, ze wzrost Hang Senga nakręcają inwestorzy z Chin kontynentalnych korzystający z połączenia transakcyjnego tamtejszych giełd z Hongkongiem.

- Niektóre chińskie fundusze kupują akcje spółek , które jak sądzą dobrze znają, takie jak Tencent, czy Ping An. Hang Seng znacząco zyskał, ale spółki z drugiej i trzeciej linii z tego nie skorzystały – wskazuje Victor Au z Delta Asia Securities. Jego zdaniem rajd bazujący na niewielu filarach jest ryzykowny, gdyż zewnętrzne szoki mogą spowodować głęboką korektę w Hongkongu.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły