Europa/USA: 170 mld USD zysków największych banków

Zysk 12 największych banków z USA i Europy sięgnął w ostatnich czterech kwartałach 170 mld USD – mówią wyliczenia agencji Bloomberg.

Publikacja: 05.08.2021 05:00

Europa/USA: 170 mld USD zysków największych banków

Foto: Adobestock

Największy zysk osiągnął w tym czasie JPMorgan Chase. Wyniósł on 47,8 mld USD, czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej w okresie liczącym cztery kwartały. Na drugim miejscu znalazł się Goldman Sachs z zyskiem wynoszącym 20,2 mld USD, a na trzecim Morgan Stanley z wynikiem 13,7 mld USD. Najlepszym pod tym względem bankiem z Europy kontynentalnej był UBS, z zyskiem wynoszącym 7,6 mld USD.

Tak wysokie zyski przyczyniły się do solidnych zwyżek cen akcji wielu banków. Indeks Dow Jones U.S. Banks zyskał 59 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a paneuropejski Eurostoxx Banks wzrósł w tym czasie o 56 proc.

Banki inwestycyjne mocno korzystają z hossy na giełdzie oraz ze zwyżek cen surowców. Wzrostowi zysków służy ożywienie na rynku ofert publicznych, fuzji i przejęć. Przyczyniło się ono do tego, że JPMorgan Chase miał w drugim kwartale najlepsze wyniki w historii. Bankom sprzyja też ożywienie gospodarcze. Dzięki niemu mogą one zmniejszać rezerwy na złe długi. Dziewięć największych europejskich banków w ostatnich tygodniach ogłosiło redukcję tych rezerw aż o 88 proc.

– Wszystkie banki w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej, którym dajemy ratingi, wciąż utrzymują spore rezerwy na złe długi w związku z niepewnością. Bardziej pozytywne perspektywy dla głównych gospodarek, w tym dane z rynku nieruchomości, tworzą jednak presję na banki, by uwalniały te rezerwy – twierdzi Laurie Mayers, dyrektor zarządzająca w Moody's.

GG Parkiet

Czy silny wzrost zysków jest jednak możliwy do podtrzymania? Na niekorzyść banków mogą działać ultraniskie stopy procentowe oraz niepewność związana z wpływem pandemii na gospodarkę.

– Niektóre trendy przychodowe mogą same się podtrzymać, zwłaszcza gdy przychody z prowizji doświadczają odbicia. O ile odpisy na dużą skalę mogą się nie powtórzyć, o tyle sądzimy, że prognozy dla kosztów kredytowych mogą być zbyt konserwatywne – twierdzi Joseph Dickerson, analityk Jefferies.

Jak na razie jednak banki czują się na tyle pewnie, by zacząć się w większym stopniu dzielić zyskami z akcjonariuszami. W ostatnich tygodniach wiele z nich ogłosiło programy skupu akcji własnych lub podwyżki dywidend albo dało sygnały, że rozważa podjęcie takich działań.

– Czujemy się zdecydowanie bardziej pewnie. Rozważamy więc kwestię skupu akcji własnych obok podwyżki dywidend – stwierdził w niedawnym wywiadzie dla Bloomberg TV Ewan Stevenson, dyrektor finansowy HSBC. hk

Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki