Dokąd uciekają chińscy inwestorzy giełdowi?

Fundusze rynku pieniężnego, inwestujące w mniej ryzykowne krótkoterminowe instrumenty dłużne, w minionym kwartale urosły o 5,4 proc. do 7,7 biliona juanów (1,1 bln dolarów).

Publikacja: 01.08.2018 09:28

Dokąd uciekają chińscy inwestorzy giełdowi?

Foto: AFP

Ich konkurenci wyspecjalizowani w obligacjach swoje aktywa zwiększyli o 3,7 proc., natomiast fundusze akcji skurczyły się o 1,3 proc., wskazują dane Asset Management Association of China, do których dotarł Bloomberg.

Po tym jak na skutek kampanii władz przeciwko parabankom w Chinach zmniejszyła się oferta produktów inwestycyjnych  status bezpiecznej przystani uzyskały właśnie fundusze rynku pieniężnego. Tam chronią się inwestorzy uciekający z rynku akcji w obawie przed skutkami wojny handlowej.

Mimo że w lipcu chińskie giełdy odbiły się po spadkach, a obligacje korporacyjne zyskały dzięki łagodniejszej polityce banku centralnego,  analitycy uważają, że fundusze rynku pieniężnego nadal będą atrakcyjne dla inwestorów indywidualnych.

- Fundusze rynku pieniężnego inwestorom indywidualnym zapewniają wysokie stopy zwrotu skorygowane o poziom ryzyka oraz dobrą płynność – przekonuje Huang Li, analityk Fitch Ratings. "

Od 2016 roku aktywa chińskich funduszy rynku pieniężnego podwoiły się i stały się one  drugą taką potęgą na świecie, wynika z danych UBS Asset Management. Z kolei ich udział w rynku chińskich funduszy inwestycyjnych wzrósł do 61 proc. Ponad polowa pieniędzy w nich ulokowanych to aktywa inwestorów indywidualnych.

W skali globalnej fundusze rynku pieniężnego mają zaledwie 12-proc. udział,  wskazują dane Fitch Ratings.

Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki