Republikanie i demokraci walczą na pakiety fiskalne

Republikańska większość senacka przedstawiła projekt nowego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki USA. Ma być on warty 1 bln USD. Projektowi nadano nazwę Ustawy HEALS.

Publikacja: 28.07.2020 12:39

Republikanie i demokraci walczą na pakiety fiskalne

Foto: AFP

W ramach niego każdy dorosły Amerykanin ma dostać 1200 USD specjalnego świadczenia. Dodatkowo wypłacone ma zostać po 500 USD na każde dziecko, czy osobę dorosłą wymagającą opieki.

-- Ta runda czeków zapewnia jeszcze więcej wsparcia rodzinom, które opiekują się dorosłymi osobami zależnymi - zapewnia Mitch McConell, przywódca senackiej większości.

Projekt ten przewiduje również zmniejszenie wysokości zasiłków do bezrobotnych. W poprzednim pakiecie stymulacyjnym (wartym 2,2 bln USD) przyznano im tygodniowy dodatek do zasiłku wynoszący 600 USD.  W ten sposób zasiłki stały się wyższe od płac w niektórych sektorach gospodarki dotkniętych kryzysem (np. w hotelarstwie czy gastronomii). Dodatek do zasiłków miał być wypłacany do końca lipca. Republikanie proponują, by do października zastąpić go dodatkiem wynoszącym 200 USD a później wypłacać zasiłki wynoszące 70  proc. płac (ale nie więcej niż 500 USD tygodniowo). Ten punkt projektu wywołuje najwięcej kontrowersji. Demokraci, mający większość w Izbie Reprezentantów, oponują przeciwko zmniejszaniu zasiłków.

- Republikańska propozycja jest żałosna. Ona nawet nie jest poważna - uważa Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów należąca do Partii Demokratycznej.

Demokraci już w maju uchwalili w Izbie Reprezentantów swój projekt pakietu stymulacyjnego - Ustawę HEROES. Pakiet ten jest warty aż 3 bln USD. Przewiduje on m.in. wypłatę każdemu Amerykaninowi 1200 USD świadczenia związanego z pandemią (i kolejne 1200 USD na każde dziecko i dorosłego wymagającego opieki). Wypłata 600 USD dodatku do zasiłków dla bezrobotnych ma zostać przedłużona do końca marca 2021 r. Ustawa HEROES jak dotąd nie została jednak poddana głosowaniu w Senacie. Nie ma szans na przyjęcie jej w obecnej formie przez senacką większość. (A w Izbie Reprezentantów głosowało przeciwko niej 14 demokratów, którzy uznali, że jest ona za mało prosocjalna.)

Jeśli republikanie i demokraci nie osiągną kompromisu w tym tygodniu, to kilkanaście milionów bezrobotnych Amerykanów straci dodatki do zasiłków. A to uderzy w konsumpcję.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają