Gospodarka - Świat

Kiedy Wielka Brytania dogada się z USA

Minister handlu międzynarodowego w rządzie Theresy May Liam Fox spotyka się w poniedziałek ze swoim amerykańskim odpowiednikiem w celu negocjacji przyszłości handlu między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi.

Liam Fox, minister handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii

Foto: AFP

Premier May podkreśla znaczenie tych rozmów, dodając, że umowa zawierana w postbrexitowym środowisku musi być korzystna nie tylko dla biznesu, ale również i dla sektora publicznego oraz rolniczego.

Liam Fox, który w niedzielę orzekł, że będzie to "skomplikowana dyskusja", będzie podczas dwudniowej wizyty rozmawiał z członkami Kongresu, a także z reprezentantem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem i sekretarzem handlu w gabinecie Donalda Trumpa Wilburem Rossem. Następnie uda się do Meksyku, gdzie będzie kontynuował rozmowy dotyczące przyszłości handlu transatlantycznego.

- Nasze wyjście z UE dostarcza nowych możliwości i pozwala na ułożenie nowych stosunków handlowych i ekspresję naszych niezależnych ambicji, w celu budowy silnych związków z naszym największym pojedynczym partnerem handlowym, Stanami Zjednoczonymi - podkreśla Fox.

Według rządowych kalkulacji, usunięcie barier handlowych w handlu Wielkiej Brytanii z USA może wygenerować dodatkowe 40 mld funtów w handlu do 2030 r. Ekonomiści ostrzegają, że osiągnięcie porozumienia korzystnego dla Wielkiej Brytanii może być o tyle trudne, że strona amerykańska ma większe doświadczenie w takich rozmowach. Dodatkowym problemem będzie odmienne prawo finansowe i te dotyczące rolnictwa po obu stronach Atlantyku. Fox zamierza argumentować swoje propozycje faktem, że nawet 700.000 miejsc pracy w USA jest wspieranych przez relacje handlowe ze Zjednoczonym Królestwem.

Na uzyskaniu korzystnych warunków umowy powinno zależeć obu stronom, zwłaszcza w świetle negatywnych dla gospodarek USA i Wielkiej Brytanii prognoz MFW. Fundusz obniżył ostatnio oczekiwania co do wzrostu tych gospodarek w 2017 r.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz