Banki w Niemczech szybko rezygnują z biur

Banki za Odrą są w światowej awangardzie. W szybkim tempie ograniczają powierzchnię biurową, gdyż rośnie liczba pracowników pracujących zdalnie. To może na trwałe zmienić funkcjonowanie branży.

Publikacja: 12.07.2021 11:23

Banki w Niemczech szybko rezygnują z biur

Foto: Adobestock

Deutsche Bank opróżnia wiele pięter w budynku mieszczącym około tysiąca pracowników, HSBC opuszcza sześć biur w Dusseldorfie i zamienia je na  jedno którego powierzchnia jest mniejsza niż połowa tej w poprzednich lokalizacjach.

Z kolei francuski BNP Paribas redukuje powierzchnię we frankfurckiej  placówce w której znajdzie się miejsce tylko dla 60 proc. dotychczasowego personelu.

Podobne plany rozważają regionalni niemieccy pożyczkodawcy DZ Bank i BayernLB.

Tempo w jakim banki w Niemczech zmieniają swoje podejście do nieruchomości wyróżnia je nawet na tle europejskich konkurentów mocno wspierających pracę z domu.

Większość europejskich banków, jak zauważa Bloomberg, prowadzi elastyczną politykę w tym zakresie. Generalnie umożliwiają personelowi pracę z domu przez 2-3 dni w tygodniu. W rezultacie w wielu przypadkach zrezygnowano ze stałych stanowisk na rzecz elastycznych. Przychodzący do biura za każdym razem korzystają z tzw gorących biurek.

Sprzyjanie  europejskich pożyczkodawców  pracy zdalnej w celu redukcji kosztów podkreśla także różnice między Europą a Stanami Zjednoczonymi gdzie takie instytucje jak Goldman Sachs hołdują dotychczasowemu modelowi pracy.

- Podczas gdy amerykańskie banki są nieelastyczne w kwestii powrotu do kultury biurocentrycznej , niemieckie instytucje wykazują wolę  przechodzenia na pracę zdalną  i są gotowe do rozmowy na temat masowej rezygnacji z powierzchni biurowej –wskazuje Dror Poleg , z nowojorskiego   Urban Land Institute.

Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich inwestorów najlepsze od ponad dwóch lat