Gospodarka - Świat

Niemcy: Świetne nastroje niemieckiego biznesu

Wskaźnik Ifo, mierzący nastroje gospodarcze w Niemczech, sięgnął w czerwcu rekordowo wysokiego poziomu 115,1 pkt. Jego najnowszy odczyt okazał się przy tym lepszy, niż mówiły prognozy analityków.
Foto: Bloomberg

Te dane wyraźnie wskazują, że niemieccy przedsiębiorcy patrzą z optymizmem w przyszłość i spodziewają się dalszej poprawy sytuacji gospodarczej. – Czerwcowy indeks Ifo sugeruje, że wzrost gospodarczy w Niemczech mocno przyspieszy w nadchodzących miesiącach. O ile nie spodziewamy się, by sięgnął on poziomu sugerowanego przez poziom indeksu, o tyle jednak będzie on wyższy, niż mówi średnia prognoz. Podtrzymujemy więc naszą prognozę, że niemiecki wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 2,5 proc., gdy średnia prognoz mówi o wzroście sięgającym 1,6 proc. – twierdzi Jennifer McKeown, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.

Foto: GG Parkiet

Dobre nastroje biznesowe przekładają się również na dobre nastroje na niemieckim rynku. – Indeks Ifo pokazuje, że niemiecki biznes jest w doskonałych nastrojach i to samo można powiedzieć o inwestorach. Publikacja danych o czerwcowym indeksie Ifo stała się impulsem do zwyżki niemieckiego indeksu giełdowego DAX oraz do spadku cen złota o 1,4 proc. To już kolejny wskaźnik mówiący, że strefa euro wychodzi z długoletniej słabej koniunktury – twierdzi Joshua Mahony, analityk z firmy IG.

DAX pobił w czerwcu historyczny rekord. Od początku roku zyskał blisko 12 proc., a przez ostatni rok wzrósł aż o 38 proc., gdy WIG20 zyskał prawie 36 proc.


Wideo komentarz