Optymizm wciąż rządzi nastrojami inwestorów

Indeksy giełdowe z Europy i Ameryki biją rekordy. Wygląda na to, że na razie nie była im straszna inflacja ani indyjski wariant koronawirusa.

Aktualizacja: 16.06.2021 08:25 Publikacja: 16.06.2021 05:00

Optymizm wciąż rządzi nastrojami inwestorów

Foto: Bloomberg

Amerykański indeks S&P 500 zyskiwał na początku wtorkowej sesji, a Nasdaq Composite spadał o 0,2 proc. Dzień wcześniej oba indeksy zamknęły się na rekordowo wysokich poziomach. Optymizm udzielał się również inwestorom w Europie. Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 rósł we wtorek już ósmą sesję z rzędu. Ostatnim razem doświadczył takiej serii zwyżek w kwietniu 2019 r. Francuski indeks CAC40 i węgierski BUX ustanowiły rekordy podczas wtorkowej sesji, a niemiecki DAX zrobił to dzień wcześniej. Spośród giełd azjatyckich rekord ustanowił we wtorek indyjski Sensex. Wygląda więc na to, że inwestorzy nie czują strachu przed przyspieszającą inflacją.

Przejściowe problemy

Inwestorzy bez większego niepokoju czekali na środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej. Nie oczekiwali, by przyniosło ono jakieś wstrząsy.

– Tydzień zaczął się od nowych rekordów amerykańskich indeksów, a zwyżki były napędzane wzrostem zainteresowania akcjami spółek technologicznych oraz szerokim przekonaniem, że niskie stopy procentowe i tania płynność zostaną na dłużej, pomimo coraz lepszych perspektyw ożywienia gospodarczego, zachęcających danych z rynku pracy oraz inflacji wyższej od celu – twierdzi Ipek Ozkardeskaya, analityczka Swissquote.

– Wygląda na to, że rynki idą po linii najmniejszego oporu, czyli stopniowo idą w górę, wykonując dwa kroki do przodu, a potem jeden do tyłu – uważa Michael Hewson, analityk CMC Markets.

GG Parkiet

Na rynkach zaczęła się przyjmować narracja mówiąca, że przyspieszenie inflacji w USA i w wielu innych krajach widoczne w ostatnich miesiącach będzie krótkotrwałe i ma głównie związek z zakłóceniami w łańcuchach dostaw.

– Widzimy, że ceny wielu surowców dochodzą do szczytów i później spadają, co jest manifestacją tego, że nadchodzi więcej podaży. Widzieliśmy już szczyty cen ważnych surowców przemysłowych. Z definicji jest to przejściowe – zauważa Art Hogan, główny strateg w National Securities.

– Nawet jeśli odczyty inflacji są wysokie, to presja zaczyna się zmniejszać, a inwestorzy mówią: „Fed ma rację, Fed wie, co robi, a my nie musimy się martwić zbyt szybkim podnoszeniem stóp procentowych ani problemem inflacji w gospodarce" – wskazuje Tom Essaye, były trader w Merrill Lynch i zarazem wydawca rynkowego newslettera „The Sevens Report".

GG Parkiet

Wskaźnik mający przewidywać inflację na podstawie notowań amerykańskich obligacji pięcioletnich (breakeven rate) w połowie maja dochodził do 2,75 proc., a obecnie jest w okolicach 2,45 proc. O ile w maju rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich dochodziła do 1,7 proc., o tyle we wtorek po południu sięgała 1,5 proc. Tymczasem liczony przez Societe Generale indeks amerykańskich akcji, które zwykle dobrze sobie radzą przy wyższej inflacji (SG Inflation Proxy Index), zyskiwał od połowy maja. – Nasz oparty na akcjach indeks nie zgadza się z zachowaniem rynku obligacji – przyznaje Andrew Lapthorne, strateg Societe Generale.

Długie zwyżki

Kapitalizacja globalnych rynków akcji sięgnęła na początku tego tygodnia 116,48 bln USD. Była ona o ponad 2 bln USD większa niż miesiąc wcześniej, o 13 bln USD wyższa niż na początku roku, a przez ostatnie 12 miesięcy powiększyła się o 37 bln USD, czyli o niemal tyle, co liczy łączny PKB USA i Chin. W zwyżce kapitalizacji globalnych giełd, jak widać, nie przeszkodziły kolejne fale pandemii oraz obawy dotyczące inflacji.

Indeksy, które w ostatnich dniach odnotowały rekordy, solidnie zyskiwały przez ostatnie 12 miesięcy. Nasdaq Composite wzrósł w tym czasie o 45 proc., S&P 500 o 39 proc., DAX o 33 proc., CAC 40 o 38 proc., BUX o 32 proc., a Sensex aż o 57 proc.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają